Chińczycy przyglądają się polskim łupkom

W dniach 6-7 lipca 2015 r. w Polsce gościła delegacja chińskiego Ministerstwa Ziemi i Zasobów. Goście dwiedzili m.in. wykonywany właśnie otwór poszukiwawczy Wysin-2H na Pomorzu.

W poniedziałek 6 lipca chińscy delegaci pod przewodnictwem wiceministra Wang Min odwiedzili teren wiertni Wysin na Pomorzu, należącej do PGNiG, gdzie zapoznali się z aspektami poszukiwań gazu z łupków w Polsce. Przebywając na wiertni, goście z Chin  interesowali się szczegółami technicznymi prowadzonych prac wiertniczych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ochrony środowiska.

Następnego dnia goście spotkali się z ministrem środowiska Maciejem Grabowskim oraz reprezentantami Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Przedstawili również informację o stanie w poszukiwaniu i wydobyciu gazu z łupków w Chinach.

"To kontynuacja przygotowań do wspólnych działań w dziedzinie geologii" – powiedział Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński. "W październiku 2014 r. podczas wizyty w Chinach spotkałem się z moim odpowiednikiem - ministrem Zhong Ziran. Pracujemy nad memorandum o współpracy".

Podczas wizyty w Ministerstwie Środowiska uczestnicy spotkania zapoznali się m.in. z prezentacją dotyczącą działań administracji polskiej w zakresie zasobów kopalin, ze szczególnym uwzględnieniem gazu z łupków. Delegacji chińskiej przedstawiono także wyniki badań środowiskowych dotyczących wpływu poszukiwania i rozpoznawania gazu z łupków na środowisko, zrealizowanych na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Na zakończenie spotkania minister Wang Min podkreślił chęć rozszerzenia współpracy polsko-chińskiej w zakresie szeroko rozumianej geologii.

Chiny są jednym z czterech państw na świecie, w których rozpoczęto przemysłową eksploatację węglowodorów ze złóż łupkowych. Z raportu państwowej służby geologicznej oraz ministerstwa ziemi i surowców naturalnych w Chinach wynika, że w latach od 2009 do 2014 roku zainwestowano blisko 23 mld juanów (3,7 mld dolarów) w poszukiwania gazu łupkowego. Do końca 2014 roku wykonano 780 odwiertów za gazem łupkowym (w Polsce - 70 otworów od 2010 r.). Trwa zagospodarowanie zasobów formacji Longmaxi w basenie Sichuan w południowej części kraju. Większość działań realizowanych jest przez firmy państwowe Sinopec i PetroChina.

W 2015 roku inwestycje w gaz łupkowy w Chinach mają sięgnąć 680 mln juanów (109 mln dolarów). Chińczycy chcą w tym roku wydobyć 6,5 mld m3 gazu łupkowego. W 2020 roku ten poziom ma zaś wzrosnąć do 30 mld m3 rocznie.

7.07.2015 r.

źródło: Ministerstwo Srodowiska, www.nettg.pl, biznesalert.pl

Wróć do poprzedniej strony