
Czy i w jaki sposób ewentualnie połączenie spółek PKN Orlen, Lotos i PGNiG wpłynie na dalsze poszukiwania gazu łupkowego w Polsce? Trzy spółki skarbu państwa posiadają łącznie 18 koncesji poszukiwawczych (to aż 56% wszystkich koncesji na poszukiwania gazu z łupków w Polsce), wykonały też w sumie 31 otworów za gazem z łupków (43% wszystkich wykonanych otworów).
W opinii Wojciecha Jakóbika, analityka Instytutu Jagiellońskiego i redaktora naczelnego biznesalert.pl, konsolidacja trzech firm może ułatwić szukanie gazu łupkowego.
"To będzie dobry pomysł pod warunkiem, że doprowadzii do bardziej efektywnej pracy tych podmiotów w ramach jednego organizmu, to znaczy jeżeli konsolidacja doprowadzi do skuteczniejszej rywalizacji na rynku europejskim, na rynku światowym. W dobie taniej ropy naftowej trend na fuzje jest bardzo widoczny, widać to wśród największych graczy, którzy konsolidują się na rynku z tego względu, że pieniędzy jest coraz mniej i aby radzić sobie w tych trudnych warunkach łączą siły" - powiedział Jakóbik.
"Na arenie regionalnej Polska mogłaby mieć takiego czempiona, który byłby jeszcze silniejszy niż np. PKN Orlen, który jest pierwszą spółką w regionie. Przy wsparciu Lotosu, przy wsparciu PGNiG mając tyle aktywów moglibyśmy aktywnie działać, np. moglibyśmy szybciej szukać gazu łupkowego. Teraz robią to oddzielnie PGNiG, Orlen i Lotos też na złożach morskich, być może konsolidacja sprawiłaby, że będzie się to działo szybciej" - dodał Wojciech Jakóbik.
13.01.2016 r.
źródło: polskieradio.pl