Premiera filmu "Odyseja łupkowa 2034"

W dniu 25 września 2014 r. o godz. 17:30 w warszawskim kinie Praha podczas II edycji festiwalu filmowego „Kino w trampkach” odbędzie się premiera edukacyjnego filmu „Odyseja łupkowa 2034”. Film został zrealizowany na podstawie scenariusza uczennicy wrocławskiego gimnazjum – Zuzanny Wrabec – zwyciężczyni konkursu geologiczno-filmowego „Młodzi o łupkach’2014”. Konkurs zorganizowany został przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundację Instytut Innowacji.

Fabuła filmu odpowiada historię nastolatki, która przenosi się w czasie do 2034 roku. Akcja rozpoczyna się w 2014 roku podczas zwiedzania Muzeum Geologicznego, gdzie trwa ekspozycja o gazie łupkowym. Główna bohaterka ulega wypadkowi i traci przytomność. Jak się okazuje, nie jest to zwykłe zasłabnięcie.

Za sprawą zdjęcia z przyszłości Zuzia przenosi się w czasie do 2034 roku na plac wiertniczy. Tam dziewczynka dowiaduje się interesujących rzeczy o gazie łupkowym i jego poszukiwaniach. Na dodatek Zuzia spotyka tam kobietę w średnim wieku - nadzorcę wiertni, która kogoś bardzo jej przypomina... Okazuje się że jest to ona sama – tylko o 20 lat starsza.

Film „Odyseja łupkowa 2034” został zrealizowany w ramach ogólnopolskiego konkursu geologiczno-filmowego „Młodzi o łupkach’2014”. Konkurs polegał na przygotowaniu scenariusza na krótkometrażowy film, który następnie został zrealizowany we współpracy z profesjonalną ekipą filmową.

Celem konkursu było zwiększenie zainteresowania młodzieży szkolnej procesami związanymi z poszukiwaniem i wydobywaniem gazu z formacji łupkowych w Polsce oraz zwiększenie umiejętności kreatywnych uczniów.

Premiera filmu nastąpi podczas II edycji festiwalu filmowego „Kino w trampkach”, który odbędzie się w dniach 20-28 września 2014 r. w kinie Praha oraz kinie Iluzjon w Warszawie.

"Kino w trampkach" to przedsięwzięcie, które promuje inteligentne, pełne pasji i prowokujące do myślenia filmy dla młodzieży. Jest to także miejsce spotkań towarzyskich, w którym dzieci i młodzież rozwijają swoje umiejętności społeczne, wzbogacające ich postrzeganie świata.

Więcej informacji nt. premiery filmu oraz festiwalu filmowego znajduje się na stronach:

http://infolupki.pgi.gov.pl

http://www.ii.org.pl

http://www.kinowtrampkach.pl

18.09.2014 r.

msib

Wróć do poprzedniej strony