Relacja z premiery filmu "Odyseja łupkowa 2034"

W dniu 25 września 2014 r. w warszawskim kinie Praha, w ramach II edycji festiwalu filmowego „Kino w trampkach”, odbyła się premiera długo oczekiwanego filmu „Odyseja łupkowa 2034”. Film zrealizowano na podstawie scenariusza gimnazjalistki z Wrocławia – Zuzanny Wrabec – laureatki konkursu „Młodzi o łupkach’2014”.

Na premierę filmu przybyli organizatorzy konkursu „Młodzi o łupkach’2014” – pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego i przedstawiciele Fundacji Instytut Innowacji - współorganizatora konkursu. W premierze wzięła również udział ekipa realizatorska filmu, półfinaliści konkursu - uczniowie z warszawskich szkół, młodzież z Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD "Helenów" oraz widzowie festiwalu „Kino w trampkach”. Honorowym gościem premiery była autorka scenariusza filmowego - Zuzanna Wrabec, która na premierę przybyła razem z mamą i nauczycielem geografii.

Uroczystość rozpoczęła się od pokazu animacji przygotowanej przez pracowników PIG-PIB pt. "Od morza do złoża. Jak powstał gaz łupkowy?". Po wprowadzeniu w tematykę genezy gazu z łupków nastąpiło powitanie zgromadzonych gości przez dr Magdalenę Sidorczuk z Państwowego Instytutu Geologicznego i Katarzynę Mućkę z Fundacji Instytut Innowacji (FII). Kolejnym punktem programu premiery była loteria dla widzów, w której można było wygrać fragment skały łupkowej z Gór Świętokrzyskich.

Po części wprowadzającej Katarzyna Mućka z FII omówiła zasady i przebieg konkursu. Przeprowadziła również rozmowę z autorką scenariusza filmowego - Zuzanną Wrabec oraz z ekipą realizatorską filmu. Podczas rozmowy Zuzanna podzieliła się z widzami inspiracjami, którymi kierowała się podczas pisania scenariusza i odczuciami towarzyszącymi jej podczas nagrywania scen do filmu (sceny nagrywano w Muzeum Geologicznym PIG-PIB oraz na terenie wiertni poszukiwawczej gazu łupkowego PGNiG S.A. "Miłowo-1").

Emisję filmu „Odyseja łupkowa 2034” poprzedziły podziękowania dla osób zaangażowanych w realizację filmu. Podziękowania otrzymała Zuzanna Wrabec, ekipa realizatorska filmu, pracownicy spółki PGNiG, uczniowie biorący udział w nagraniach, opiekunowie uczniów, mama Zuzanny – Beata Wrabec, która wcieliła się w jedną z głównych ról oraz nauczyciel geografii, który objął opieką merytoryczną scenariusz filmu.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był pokaz filmu „Odyseja łupkowa 2034” oraz emisja filmu festiwalowego pt. ”Kolor skóry: miodowy”. Prezentacji  filmów towarzyszył słodki poczęstunek w postaci tortu z wizerunkiem maskotki konkursu „Młodzi o łupkach ’2014".

7.10.2014 r.

Michalina Ścibisz - Kosanowska

 

 

Wróć do poprzedniej strony