Główny Geolog Kraju: Polska liderem poszukiwań gazu łupkowego w Europie

Sławomir Brodziński, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju wziął udział w konferencji Shale Gas World Europe, która odbyła się w dniach 24-26 listopada w Warszawie. Minister Brodziński przedstawił prezentację opisującą stan zaawansowania polskich projektów gazu z łupków z perspektywy Ministerstwa Środowiska. Na przykładzie polskich rozwiązań omówił proces tworzenia otoczenia prawnego i administracyjnego przyjaznego inwestorom. Przedstawione zostały uchwalone i planowane zmiany legislacyjne w tym zakresie oraz perspektywy roku 2015.

- Można pokusić się o porównanie z krajami czlonkowskimi UE i w tym przypadku bilans po stronie polskiej jest korzystny: mamy najwięcej odwiertów w Europie, najwięcej przeprowadzonych zabiegów szczelinowania, największe doświadczenie administracji i największe poparcie społeczne dla gazu z łupków. To ogromnie istotny czynnik, którego nie można niedoceniać. Widać również oznaki profesjonalizacji działań koncesjonariuszy, koncentracji na rozpoznaniu perspektywicznych obszarow, notujemy mniej pustych zapowiedzi, a więcej rzeczywistych dzialań – powiedział Główny Geolog Kraju.

Sławomir Brodzinski poinformował, że aktualnie obowiązuje w Polsce 59 koncesji na poszukiwanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Jednak w Ministerstwie Środowiska złozonych jest 40 nowych wniosków, dlatego liczba koncesji może niebawem znowu wzrosnąć.

Do 3 listopada 2014 r. w Polsce wykonano 67 otworów poszukiwawczych za gazem łupkowym. Wykonano 25 zabiegów szczelinowania hydraulicznego, w tym 12 w otworach krzywionych/poziomych.

Piąta edycja konferencji Shale Gas World Europe zgromadziła kilkuset przedstawicieli branży łupkowej - operatorów, naukowców, reprezentantów organów unijnych, a także rządów i samorządów z całej Europy. Program obejmował serię wykładów, warsztaty oraz panele dyskusyjne koncentrujące się wokół zagadnień strategii przemysłowych, technologii, ochrony środowiska oraz zaangażowania społecznego. W dwóch panelach uczestniczył także Rafał Miland – dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska.

30.11.2014 r.

źródło: Ministerstwo Środowiska

abar

Wróć do poprzedniej strony