Główny Geolog Kraju: ranking najważniejszych krajowych złóż poznamy we wrześniu

Główny Geolog Kraju dr inż. Sławomir Brodziński w wywiadzie udzielonym wnp.pl zapowiedział utworzenie rankingu kilkudziesięciu najważniejszych złóż z punktu widzenia interesów kraju. Ranking powstanie jeszcze we wrześniu 2015 r. Ponadto, w ciągu kilku tygodni powinny zakończyć się prace nad przygotowaniem alternatywnych ścieżek legislacyjnych, potrzebnych do wypracowania systemu ochrony złóż w Polsce.

Brodziński odniósł się do wcześniejszych zapowiedzi o przygotowaniu białej ksiągi ochrony złóż. "Prace nad nią zaczęły się na początku 2015 r. roku i obecnie przebiegają dwuwątkowo: po pierwsze chodzi o przygotowanie możliwych, alternatywnych ścieżek legislacyjnych, potrzebnych do wypracowania systemu ochrony złóż w Polsce. Trudno na razie przesądzać, którą drogę przyjmiemy: czy będzie to nowelizacja prawa geologicznego i górniczego, wykorzystanie obecnych ustaw ze zmienionymi elementami czy może pomysł na zupełnie nową regulację" - powiedział Główny Geolog Kraju w wywiadzie dla wnp.pl. Jak powiedział, pierwszy projekt dokumentu powstanie w październiku 2015 r. i zostanie poddany konsultacjom. Niezaleznie od nich zespół zewnetrznych ekspertów przygotuje ocenę potencjalnych skutków tych regulacji.

Jak wynika z informacji udzielonych przez Brodzińskiego przeprowadzona została waloryzacja złóż, której efektem będzie lista rankingowa zawierająca wykaz kilkudziesięciu złóż (spośród 14 tys. wszystkich złóż w naszym kraju), o strategicznym, kluczowym znaczeniu dla państwa. "Tych kilkadziesiąt złóż ma się znaleźć na przygotowywanej przez Państwowy Instytut Geologiczny otwartej liście, usytuowanych w oparciu o kilka wybranych kryteriów" - stwierdził Brodziński dla wnp.pl.

Ministerstwo Środowiska prowadzi również analizy unijnych rozwiązań w zakresie ochrony złóż i polityki surowcowej.

25.08.2015 r.

Pełna treść wywiadu: gazownictwo.wnp.pl

Wróć do poprzedniej strony