Firma Baker Huges zapowiedziała zwolnienie 7 tys. pracowników

Zmniejszenie liczby wierceń za ropą naftową, wywołane spadkiem cen tego surowca, postępuje najszybciej w Ameryce Północnej. W odpowiedzi na ten trend, jedna z największych firm usługowych z branży oil&gas na świecie, Baker Huges, ogłosiła plany redukcji personelu o 7000 osób. Stanowi to około 12% osób zatrudnionych w firmie.

Prezes firmy Martin Craighead powiedział dziennikarzom, że "ta branża nie może po prostu czekać na zwiększenie ceny ropy naftowej do 100 dolarów za baryłkę, tylko musi dostosować się do nowej rzeczywistości". Firma Baker Huges zapowiedziała także obniżenie wydatków inwestycyjnych o 20% w bieżącym roku.

W IV kwartale 2014 r. ogłoszono plany przejęcia firmy Bakers Huges przez Halliburtona. Zdaniem ekspertów, już wtedy spodziewano się, że "firmy dokonają przeglądu i dostosowania stanowisk pracy do potrzeb (...) i można spodziewać się redukcji etatów. Dlatego bardzo dużo doświadczonych inżynierów z obydwóch firm może trafić na bezrobocie. Musimy pamiętać również o przyszłych kandydatach do firm, gdyż nie znajdą zatrudnienia" 1].

W zeszłym tygodniu plany zwolnień ogłosiła także firma Schlumberger - pracę straci 9000 osób, co stanowi 7% całej załogi.

21.01.2015 r.

źródło: Finacial Time

Przypisy:

1] infolupki.pgi.gov.pl/pl/gospodarka/staszkiewicz-trzech-zamiast-czterech-gigantow-serwisowych-w-sektorze-weglowodorow

abar

 

 

Wróć do poprzedniej strony