Rewolucja łupkowa w USA zabiera głosy Demokratom

John Kemp, analityk rynku energii agencji Reuters przedstawił opracowanie dotyczące wpływu eksploatacji niekonwencjonalnych złóż węglowodorów na stan gospodarki poszczególnych stanów w USA w ciągu ostatnich 10 lat. Tekst stanowi skrót artykułu Teresy Wójcik z serwisu BiznesAlert.pl.

Jak donosi BiznesAlert.pl, tylko 13 z pośród 50 stanów produkują więcej energii niż zużywają. Większośc, bo aż 37 stanów, było wyłącznie konsumentami netto energii. Rewolucja łupkowa i renesans własnej produkcji ropy i gazu w USA doprowadziły do ​​ostrego zróżnicowania sytuacji tych obu grup.

W ciągu minionej dekady wiekszość stanów produkujących energię poprawiły swoją sytuację gospodarczą. Zwycięzcą rankingu jest Dakota Północna, w której - dzięki eksploatacji złóż łupkowych - wzrost PKB per capita wyniósł ponad 67 %  (od 2003 roku). Dla całego USA wskaźnik ten wynosi 7 %.Z kolei żaden ze stanów, które są wyłącznie konsumentami energii netto, nie poprawił swojej pozycji. W części z nich odnotowano znaczne pogorszenie sytuacji gospodarczej. Produkcja energii nie jest oczywiście jedyną przyczyną sukcesów i niepowodzeń poszczególnych stanów. Niektórzy liderzy wzrostu to poniekąd beneficjenci statystki – są słabo zaludnione i nawet stosunkowo niewielki wzrost PKB w liczbach bezwzględnych daje dużą dynamikę wzrostu - zauważa serwis BizneAlert.pl.

Jednego faktu nie da się odwrócić: rewolucja łupkowego zasadniczo poprawiła kondycję gospodarczą stanów produkujących energię w porównaniu z resztą USA.

Przychody z energii łupkowej wpływają korzystnie zmiany na rynku pracy tych stanów, wzrost dochodów rodzin, wzrost wpływów podatkowych i ożywienie w całej gospodarce stanów - producentów energii netto. Przychody daje energia konwencjonalna, korzystająca z paliw kopalnych.

Demokraci natomiast pozostają przywiązani do modelu dekarbonizacji i energetyki odnawialnej, atrakcyjnej, ale bardzo kosztownej. To Demokratom odbiera popularność elektoratu. Administracja prezydenta Baracka Obamy i mniejszość Demokratów w Kongresie starają się obecnie bardziej identyfikować z sukcesem rewolucji łupkowej i przezwyciężyć swoją reputację „partii anty-łupkowej”. To jednak zdecydowanie napotyka opór twardego elektoratu Demokratów i mediów Wschodniego Wybrzeża, wiernych misji obrony klimatu. Ponadto, liczne miejsca pracy i lepsze, stałe wynagrodzenia gwarantują konserwatywni nafciarze z Południa.

Jeśli Partia Demokratyczna definitywnie utraci kontrolę nad Senatem USA – to dlatego, że znalazła się po niewłaściwej stronie rewolucji energetycznej.

Tekst stanowi skrót artykułu Teresy Wójcik z BiznesAlert.pl (data dostępu 28.10.2014 r.)

Pełen tekst: http://biznesalert.pl/wojcik-rewolucja-lupkowa-w-usa-zabiera-glosy-demokratom/

28.10.2014 r.

źródło: biznesalert.pl

Wróć do poprzedniej strony