Jakie będą losy łupkowej rewolucji?

Biznesalert.pl komentuje najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), w którym przedstawiono prognozy dotyczące wydobycia i cen ropy, w tym pochodzącej ze złóż niekonwencjonalnych.

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) prognozuje w swoim najnowszym raporcie z 11 września 2015 r., że państwa nie będące członkami OPEC będą zmniejszać wydobycie ropy. Głównym powodem tego będą niskie ceny surowca. Tylko w USA wydobycie ropy łupkowej („napędzające wzrost gospodarczy”) spadnie w 2016 r. o 0,4 mln baryłek dziennie - cytuje biznesalert.pl.

Z kolei bank inwestycyjny Goldman Sachs (IGS) podaje inne szacunki niż MAE.  Według analityków banku, nadpodaż ropy będzie się nadal utrzymywać i wpływać negatywnie na jej cenę w 2016 r. Cena ropy dla wszystkich producentów może spaść do poziomu 20 dol. za baryłkę - podkreślono w artykule.

Swoją prognozę podał też kartel OPEC - znajduje się ona pomiędzy dwiema przytoczonymi, skrajnymi analizami. Analitycy spierają się o to, czy presja nadpodaży na cenę ropy utrzyma się, a jeśli tak – to na jak długo. MAE utrzymuje, że zniknie ona w przyszłym roku. Według Goldman Sachs utrzyma się, a zdaniem OPEC zmaleje w 2015 roku by ponownie wzrosnąć rok później - konkluduje biznesalert.pl.

15.09.2015 r.

źródło: biznesalert.pl

Wróć do poprzedniej strony