Komentarz Państwowej służby geologicznej w sprawie przejęcia przez Stena AB koncesji na Pomorzu

Przejęcie trzech koncesji łupkowych na Pomorzu (Cedry Wielkie, Stegny i Gotkowo) przez Stena AB – szwedzką spółkę działającą już w Polsce poprzez współudziały w Wisent Oil & Gas, potwierdza fakt zainteresowania basenem bałtyckim jako obszarem poszukiwań. Sprzedająca koncesje firma 3Legs Resources, skupiła swoje działania na koncesjach na zachód od przejmowanych przez Szwedów bloków, gdzie dziś działa samodzielnie ConocoPhillips. 

Koncesje objęte umową sprzedaży dotyczą obszarów poszukiwań ropy i gazu ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, w szczególności gazu ziemnego z łupków w utworach (warstwach) ordowiku i syluru.

Wiadomość tę należy traktować jako pozytywną, ze względu na aktywne zaangażowanie Stena AB w działalność na koncesjach Gołdap, Węgorzewo, Lidzbark Warmiński i Kętrzyn. Na koncesji Lidzbark Warmiński wykonano dwa odwierty, a na koncesji Kętrzyn - jeden.  Na obu koncesjach wykonano po jednym zabiegu zeszczelinowania. 

Doświadczenie Stena AB  uzyskane podczas prac w Polsce w połączeniu z decyzją o przejęciu kolejnych koncesji, znajdujących się na zachód od koncesji w których Stena AB jest współudziałowcem, potwierdza perspektywiczność obszaru pomorskiego.

5.11.2014 r.

Państwowa służba geologiczna, Państwowy Instytut Geologiczny - PIB

Wróć do poprzedniej strony