Minister środowiska: jest szansa na polski gaz łupkowy

Jak donosi Puls Biznesu, minister środowiska Maciej Grabowski zachowuje w dalszym ciągu ostrożny optymizm w sprawie komercyjnego wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Co prawda, plan uruchomienia przemysłowego wydobycia tego surowca w 2014 r. nie powiódł się, ale potencjał polskich łupków nadal jest dość wysoki - uważa minister Grabowski.

W styczniu 2012 r. obowiązywało w Polsce 113 koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego, obecnie jest ich tylko 56. Jednak zdaniem ministra, nie oznacza to spadku zainteresowania polskimi łupkami, gdyż w miejsce firm opuszczających Polskę wchodzą kolejne. Ostatnio zainteresowanie poszukiwaniami gazu łupkowego wyraził np. koncern Stena AB. Wstępny okres poszukiwań dobiega końca - akualnie firmy analizują wyniki wykonanych prac i szukają najlepszych technologii wydobywczych. Jednak z punktu widzenia geologii nic się nie zmieniło - zapewnia minister środowiska, cytowany przez Puls Biznesu.

Zdaniem Macieja Grabowskiego na zainteresowanie polskimi łupkami wpływa m.in. niska cena paliw węglowodorowych oraz sytuacja w innych krajach, np. wyjście inwestorów z Ukrainy czy dopuszczenie stosowania zabiegów szczelinowania w Niemczech. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym inwestorów ma byc przygotowywana własnie tzw. specustawa węglowodorowa, zawierająca wiele ułatwień dla podmiotów chcących poszukiwać i eksploatować węglowodory ze złóż niekonwencjonalnych. Może ona zostać przyjęta przez rząd już w I kwartale 2015 r.

30.12.2014 r.

źródło: Puls Biznesu

zdjęcie: www.mos.gov.pl

Wróć do poprzedniej strony