OPEC: łupkowa zadyszka bedzie krótkotrwała

OPEC w raporcie miesięcznym podał ocenę stanu światowego rynku ropy, zwracając uwagę spadek cen spowodowany nadpodażą surowca. Redukcja cen jest największa od 6 lat, a popyt na ropę spadł do najniższego poziomu od 10 lat. Prognoza na rok 2015 r. przewiduje, że światowy popyt na ropę  spadnie do 28,78 mln baryłek dziennie, czyli będzie o ponad 1 mln baryłek dziennie mniejszy niż obecnie.

Ważne miejsce w raporcie poświęcono ropie łupkowej - podaje cire.pl. Autorzy raportu podkreślają, że spadek cen ropy może zagrozić produkcji tej ropy w USA ze względu na wysokie koszty wydobycia i perspektywę utrzymania się niskich cen przez dłuższy czas. Jednak dopiero pod koniec  2015 r. można spodziewać się gwałtownego wstrzymania wydobycia ropy łupkowej. Wcześniej wg. prognozy autorów raportu podaż ropy łupkowej w 2015 r. w USA wyniesie średnio 13,81 mln baryłek dziennie. Będzie to wciąż  wzrost, choć wolniejszy, bo wynoszący tylko 2,2% ( wg prognozy oficjalnej Departamentu Energii).

Kartel eksporterów podkreśla, że za nadpodaż jest odpowiedzialny boom łupkowy w Stanach Zjednoczonych. Malejący popyt na rynkach światowych – wg. raportu OPEC – jest spowodowany globalnym spowolnieniem gospodarczym.

Eksperci OPEC zauważają też, że gospodarka Stanów Zjednoczonych, w przeciwieństwie do gospodarki globalnej, umacnia się na ścieżce wzrostu i niebawem krajowy popyt na ropę zacznie stopniowo równoważyć nadpodaż na rynkach światowych. Kraje eksportujące ropę nie są jednak przygotowane na wykorzystanie rosnącej koniunktury na rynku amerykańskim - wskazuje cire.pl.

15.01.2015 r.

źródło: cire.pl

Wróć do poprzedniej strony