PKN Orlen ograniczy inwestycje w wydobycie ropy i gazu

Jak donosi dziennik Rzeczpospolita, PKN Orlen zamierza ograniczyć inwestycje w poszukiwania i wydobycie gazu i ropy. Pierwotnie, nakłady na ten cel miały wynieść 800 mln zł.

Powodem ten decyzji są niskie wciąż ceny ropy, ograniczające potencjalne zyski z wydobycia surowców. W I półroczu koncern Orlen zainwestował w działalnośc poszukiwawczo-wydobywczą 306 mln zł, z czego 79 mln zł w Polsce, a 227 mln zł w Kanadzie. Nie poinformowano jednak o nakładach przewidzianych w II półroczu 2016 roku.

Orlen zawiesił póki co poszukiwania gazu z łupków, pomimo posiadania wciąż 7 koncesji umożliwiających taką działalność.  Poszukiwania i wydobycie dotyczą wyłącznie złóż konwencjonalnych. W Polsce Orlen prowadzi prace wiertnicze w otworze Bielsko-1K w woj. pomorskim. Dodatkowo, wspólnie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, prowadzone jest zagospodarowanie złóż w ramach obszaru Płotki, który obejmuje cztery koncesje w woj. wielkopolskim.

Firma kontynuuje też działalność poszukiwawczą w Bieszczadach, a także w ramach projektu Sieraków w woj. wielkopolskim. W tym roku grupa planuje wykonać w naszym kraju jeszcze trzy odwierty.

Płocki koncern znacznie więcej na poszukiwania i wydobycie wydaje w Kanadzie niż w Polsce. Jak twierdzi  biuro prasowe spółki, jest to spowodowane m.in. większym wolumenem udokumentowanych zasobów, jakie koncern posiada w portfelu oraz stopniem zaawansowania projektów, w tym wymagających rozbudowy infrastruktury wydobywczej.

Spadek wydatków na poszukiwania i wydobycie to w dużej mierze efekt sytuacji makroekonomicznej, a przede wszystkim niskich cen ropy. – Działania te realizowane są zgodnie z rachunkiem ekonomicznym, co gwarantuje ich opłacalność. Efektywna struktura organizacyjna segmentu upstream pozwala także na bieżące modyfikacje harmonogramów prac, a przez to ponoszonych kosztów operacyjnych – przekonuje spółka.

 Przedstawiciele PKN Orlen nie informują, czy koncern prowadzi działania zmierzające do pozyskania nowych firm lub koncesji.

10.10.2016 r.

źródło: PKN Orlen, rp.pl

Wróć do poprzedniej strony