Platforma LOTOS Petrobaltic gotowa do uruchomienia wydobycia ze złoża B8

W gdyńskiej stoczni Nauta zakończył się remont w zakresie odnowienia klasy platformy wiertniczej LOTOS Petrobaltic. Wszystkie wykonane prace miały na celu zapewnienie jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska.

Platforma jest gotowa do uruchomienia wydobycia ze złoża B8. Rozpoczęcie wstępnej produkcji zaplanowano na IV kwartał 2015 r.

Po zakończeniu remontu platforma została przeholowana ze stoczni na koncesję Gaz Południe, gdzie rozpoczęto przygotowania do odwiercenia otworu rozpoznawczego B21-3.

– Czas wiercenia tego otworu to 75 dni. Jest to ostatni otwór wiercony na tej strukturze w celu określenia wielkości akumulacji gazowo-kondensatowej – mówi Krzysztof Kielas, dyrektor ds. wierceń w spółce LOTOS Petrobaltic. – Następnie w planie mamy wiercenie otworu B8-Z6. Jest to otwór zawadniający, ostatni z zaplanowanych do wykonania na złożu B8.

Cała operacja holowania platformy trwała ok. 48 godzin, łącznie z pozycjonowaniem i tzw. preloadami, czyli dociążaniem i stabilizacją platformy w miejscu postoju.

– Holowanie odbyło się zgodnie z planem – informuje kpt. Leszek Szymborski, dowódca operacji holowania. – Długość trasy holowania ze stoczni Nauta w Gdyni na koncesję wyniosła ponad 146 km przy średniej prędkość 4,5 węzła.

Po zakończonym remoncie platforma LOTOS Petrobaltic otrzymała świadectwo klasy potwierdzające należyty stan techniczny jednostki. Uzyskanie przez platformę 5-letniego świadectwa klasy nadzorowało amerykańskie towarzystwo klasyfikacyjne ABS (American Bureau of Shipping).

– Zakres prac obejmował przede wszystkim remont i wzmocnienie stóp platformy, naprawę, wymianę i malowanie poszycia oraz zbiorników balastowych, a także konserwację, czyszczenie i wymianę systemu przesuwu wieży wiertniczej – wylicza Bartosz Brosowski, dyrektor ds. techniki w spółce LOTOS Petrobaltic.

21.05.2015 r.

źródło: Lotos SA

Wróć do poprzedniej strony