Polsko - chińska współpraca związana z gazem łupkowym

Już niedługo podpisane zostanie polsko-chińskie memorandum o współpracy przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu z łupków - poinformował Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński. Chińczycy są zainteresowani polskimi technologiami związanymi z ochroną środowiska w przemysle wydobywczym.

Jak donosi Rzeczpospolita, Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński skomentował efekty  niedawnej wizyty przedstawicieli chińskiego ministerstwa ziemi i zasobów pod przewodnictwem wiceministra Wang Mina. Rok wcześniej polska delegacja zapoznała w Chinach z realizacją projektu łupkowego.

"Podpisanie memorandum o współpracy jest sugestia strony chinskiej, co zostało przyjęte z zadowoleniem przez ministra Macieja Grabowskiego. Pracujemy nad ostatecznym tekstem, który chcielibyśmy w ciągu najbliższych miesięcy podpisać. Jednym z punktów ma być współpraca w zakresie gazu z łupków" - wyjaśnił Brodziński.

W Chinach poszukiwania gazu łupkowego rozpoczęły się nieco wcześniej, niż w Polsce. Od 2008 wykonano w Państwie Środka około 800 odwiertów poszukiwawczych za gazem łupkowym. Koszty poniesione na ten cel przekroczyły 4 mld dolarów. Poszukiwania opłaciły się -  wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Państwie Środka wyniosło w 2014 roku 1,3 mld m3. Planowane jest zwiększenie wydobycia gazu do 5 mld m3 w ciągu roku.

Brodziński stwierdził ponadto, że: "sukces chińskiego projektu łupkowego w warunkach geologicznych, które są zbliżone do naszych np. jeśli chodzi o głębokość złóż, jest bardzo interesujący w celu wymiany doświadczeń. Z drugiej strony strona chińska, która stawia coraz większy nacisk na sprawy ekologiczne, jest zainteresowana naszymi bardzo wyśrubowanymi standardami środowiskowymi wynikającymi z członkostwa w UE. Możemy sobie dużo wzajemnie przekazać" .

Główny Geolog Kraju ocenił, że Chiny są zainteresowane polskim podejściem środowiskowym, które ogranicza negatywne skutki wydobywania węglowodorów w niekonwencjonalny sposób. Może chodzić m.in. o technologie zagospodarowywania odpadów.

16.07.2015 r.

źródło: Rzeczpospolita

Wróć do poprzedniej strony