Prezes PGNiG informuje o wynikach szczelinowania otworów Wysin 2H i 3H

Prezes PGNiG Piotr Woźniak poinformował o wstępnych wynikach testów złożowych prowadzonych w otworach Wysin-2H i Wysin-3H na Pomorzu. W czerwcu i lipcu 2016 r. przeprowadzono zabiegi szczelinowania hydraulicznego w odcinkach poziomych obu otworów. Zdaniem prezesa PGNiG, dotychczasowe wydatki gazowe są bardzo niskie. 

- Ostateczne wyniki testów znane będą za mniej więcej miesiąc (...). W zależności od tych wyników będziemy bardzo poważnie rozważać kontunuowanie projektu łupkowego. Będziemy ten projekt analizować przede wszystkim pod kątem opłacalności. Nakłady na poszukiwanie i rozpoznanie złóż łupkowych są jednak znacznie wyższe niż na złożach konwencjonalnych - zaznaczył Piotr Woźniak.

Decyzja o kontynuowaniu projektu łupkowego przez PGNiG ma zapaść najpóźniej do końca bieżącego roku.

Prezes PGNiG podkreślił, że metoda szczelinowania będzie stosowana dalej w przypadku innych niekonwencjonalnych złóż ropy i gazu np. tight gas i tight oil. Jednym z rozwijanych projektów jest udział PGNiG w Międzynarodowym Centrum Doskonałości do Spraw Metanu z Kopalń Węgla

Piotr Woźniak pełnił funkcję głównego geologa kraju w latach 2011-2013, kiedy w Polsce wykonano największą liczbę otworów poszukiwawczych za gazem z łupków. 

12.08.2016 r.

źródło: IAR, PGNiG

Wróć do poprzedniej strony