W USA odnotowano ujemne ceny ropy łupkowej

Ropa naftowa tanieje już od kilkunastu miesięcy, osiągając w styczniu 2016 roku najniższy pułap cenowy od 11 lat – 20 dolarów za baryłkę. Litr ropy jest obecnie tańszy od litra wody mineralnej. Ceny ropy łupkowej spadły w części złóż nawet poniżej kosztów wydobycia. W Dakocie Północnej pierwszy raz cena ropy naftowej była ujemna – producent musiał dopłacić do jej przerobu.

Jak donosi agencja Bloomberg, ceny niektórych gatunków ropy łupkowej w USA spadły nawet poniżej zera. Jedna z rafinerii ustaliła ujemne ceny zakupu ropy North wydobywanej w Północnej Dakocie.

Powodem takiej decyzji była duża zawartość siarki w surowcu. Zasiarczenie ropy powoduje, że surowiec nie może być przesyłany zwykłymi rurociągami, a jedynie transportem kołowym. Ropa wymaga też specyficznego, bardziej skomplikowanego sposobu rafinacji. Dlatego rafineria zgodziła się przyjąć ropę pod warunkiem, że jej producent dopłaci dodatkowo 50 centów za baryłkę. Taki wymóg będzie z pewnością silnym bodźcem do zaprzestania wydobycia.

Taka transakcja jest kamieniem milowym w historii amerykańskiej rewolucji łupkowej. Kwaśna, zasiarczona ropa naftowa wydobywana w Dakocie Północnej stanowi jedynie niewielki udział w produkcji węglowodorów w USA – jedynie 15 tys. baryłek dziennie. 

Według amerykańskiego Ministerstwa Energetyki, produkcja ropy w USA spadła w porównaniu z czerwcem 2015 r. o 0,4 mln baryłek dziennie — do 9,2 mln baryłek. Według Baker Hughes liczba odwiertów na głównych złożach łupkowych w 2015 r. spadła prawie trzykrotnie. 

Głównym powodem spadku cen surowca jest wysoka nadpodaż ropy łupkowej pochodzącej z USA, a także spowolnienie gospodarcze Chin.

21.01.2016 r.

źródło: Bloomberg

Wróć do poprzedniej strony