Zaproszenie na konferencję prasową PIG-PIB

Ile gazu jest uwięzione w piaskowcach?

Węglowodory w złożach niekonwencjonalnych to nie tylko gaz ziemny i ropa naftowa w łupkach. Geolodzy dzielą ten rodzaj surowców na trzy grupy:
 

  • gaz ziemny w pokładach węgla (coal–bed methane)
  • gaz ziemny i ropa naftowa w łupkach (shale gas & oil)
  • gaz ziemny zamknięty w piaskowcach (tight gas)

Państwowy Instytut Geologiczny w latach 90. opracował prognozę, a potem dokumentacje geologiczne dla metanu w pokładach węgla, a w roku 2012 przygotował pierwsze oszacowanie potencjalnych zasobów gazu i ropy w łupkach.

Teraz przedstawimy raport na temat trzeciego komponentu złóż niekonwencjonalnych: gazu ziemnego zamkniętego w zwięzłych i słabo przepuszczalnych piaskowcach.

Na świecie jest wydobywany od dawna (USA, Niemcy, Holandia, Rosja, Argentyna). W Polsce w ostatnich latach  zostały odkryte akumulacje gazu zamkniętego w dwóch strukturach geologicznych. Poszukiwania trwają.

Jakie są prognostyczne zasoby nowego rodzaju surowca?

Na to pytanie – i wiele innych – odpowiedzą przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Państwowego Instytutu Geologicznego podczas konferencji prasowej w dniu 17 marca 2015r. o godzinie 10.00.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu – Warszawa, ul. Rakowiecka 4, w gmachu Muzeum Geologicznego (wejście od ul. Wiśniowej).

Akredytacja nie będzie wymagana. Zainteresowanych tematem serdecznie zapraszamy.

Po konferencji serdecznie zapraszamy na prezentację Uwagi metodyczne dotyczące gazu zamkniętego (tight gas) w odniesieniu do raportu: Prognostyczne zasoby gazu ziemnego w wybranych zwięzłych skałach zbiornikowych Polski, którą przedstawi Hubert Kiersnowski z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB.

 

Kontakt dla mediów:

dr Magdalena Sidorczuk
Kierownik Działu Informacyjnego PIG-PIB
tel. 22 45 92 156
magdalena.sidorczuk@pgi.gov.pl

 

Wróć do poprzedniej strony