3Legs Resources opublikował wyniki testów produkcyjnych z otworu Lublewo LEP-1STH

Brytyjska spółka 3Legs Resources podała dziś wyniki testów produkcyjnych prowadzonych w otworze Lublewo LEP-1ST1H na Pomorzu. Trwające od 8 sierpnia 2014 r. stałe przypływy gazu wynoszą średnio 11,2 tys. m3/dobę. Jest to wielkość mniejsza niż zakładano. Spółka donosi, że przepływy ropy naftowej są większe (157 baryłek lekkiej ropy). Spółka zapowiedziała skorzystanie z opcji zbycia udziałów na rzecz ConocoPhillips – głównego udziałowca projektu.

Jak podała w komunikacie spółka 3Legs Resources, w trakcie trwającego od początku sierpnia testu produkcyjnego średnie dzienne wydobycie gazu wynosiło 11,2 tys. m3 gazu ziemnego. Większe od oczekiwanego było natomiast wydobycie lekkiej ropy naftowej (około 4000 m3). W ostatnich dniach przypływ gazu był wyższy - wynosił około 14,5 tys. m3/dobę.

Spółka podkreśla, że zabieg szczelinowania hydraulicznego otworu Lublewo został wykonany prawidłowo i był największym dotychczas zabiegiem tego typu wykonanym w Polsce. Stymulacji poddano odcinek hotyzontalny otworu o długości 1500 m, wykonując szczelinowanie w 25 sekcjach. W wytworzone szczeliny wprowadzono około 3500 ton podsadzki (proppantu), co również świadczy o prawidłowo wykonanej operacji. Dla porównania, podczas szczelinowania otworu Łebień-2H wprowadzono do skały jedynie około 1300 ton proppantu (odcinek miał długość około 900 m, wykonano w nim 14 szczelinowań).

Mimo perspektywicznych wyników, spółka ocenia wyniki jako niższe od oczekiwanych i podjęła  decyzję o skorzystaniu z opcji zbycia udziałów w projekcie. Opcja zakładala możliwość zbycia udziałów w chwili przekroczenia limitu wydatków przewidzianych na ten rok na poszukiwania, wynoszącego 19 mln dolarów, co miało miejsce.

3Legs Resources było współudziałowcem mniejszościowym (30%) trzech koncesji w Basenie Bałtyckim (Pomorze). W tej chwili udziały przeszły w całości na spółkę ConocoPhillips.

Prace przy odwiercie Lublewo bedą kontynuowane – wynika z zapowiedzi dyrektora ConocoPhillips na Polskę, Tima Wallace'a.

Koncesje, w których współudziałowcem była spółka 3Legs Resources, są uważane za najbardziej perspektywiczne w Polsce pod kątem komercyjnego wydobycia gazu łupkowego.

Zaprezentowane wyniki testów złożowych po zabiegu szczelinowania przeprowadzonym na odwiercie Lublewo LEP – 1 ST1H potwierdzają występowanie gazu ziemnego, jak i również ropy naftowej w łupkach ordowiku basenu bałtyckiego.  Na tym etapie rozpoznania wyniki te ugruntowują perspektywiczność obszaru na którym wykonano prace, dlatego należy się spodziewać dalszych prac poszukiwawczych na koncesjach pomorskich.

17.09.2014 r.

źródło: 3Legs Resources

abar, afal

 

Wróć do poprzedniej strony