PGNiG rozpoczęło kolejny otwór za gazem łupkowym - Wysin 2H na Pomorzu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA rozpoczęło prace poszukiwawcze gazu łupkowego na odwiercie Wysin-2H, na koncesji Stara Kiszewa zlokalizowanej w gminie Liniewo na Pomorzu.

Wysin-2H to już osiemnasty odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego wykonywany w GK PGNiG, a zarazem trzeci odwiert horyzontalny. Spółka rozpoczyna tym samym fazę wykonywania otworów poziomych w odwiertach tzw. łupkowych, w rejonie pomorskim. Odwiert Wysin realizowany jest przez firmę UOS (United Oilfield Services), a jego planowana głębokość wyniesie 3955 metrów (całkowita długość wraz z odcinkiem kierunkowym i poziomym 5450 m). Prace wiertnicze potrwają około 65 dni.

Jest to drugi odwiert na terenie gminy Liniewo. Poprzedni, Wysin-1, wykonywany w okresie marzec-maj 2013 roku, osiągnął głębokość 4040 metrów.

Bezpośrednie prace poszukiwawcze zostały poprzedzone spotkaniami informacyjnymi z władzami samorządowymi oraz z mieszkańcami Gminy Liniewo, na terenie której zlokalizowany jest odwiert Wysin-2H.

Do tej pory Spółka wykonała 17 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego. PGNiG planuje w 2015 r. wykonanie trzech odwiertów  horyzontalnych ze szczelinowaniem: Wysin-2H, Wysin-3H i Lubocino 4H. W tym roku wydatki inwestycyjne PGNiG SA w obszarze wydobycia szacowane są na 1,4 mld zł.

W zależności od uzyskanych  wyników wierceń zapadną decyzje co do kolejnych odwiertów w rejonie Pomorza.

19.06.2015 r.

Zespół Prasowy PGNiG SA

Wróć do poprzedniej strony