
Otwory wiertnicze w Centralnej Bazie Danych Geologicznych PIG-PIB
W ciągu minionych 60 lat w Polsce wykonano już kilkadziesiąt tysięcy głębokich otworów wiertniczych w poszukiwaniu różnych surowców lub dla rozpoznania budowy geologicznej kraju. Jedynie 63 otwory zostały wykonane w celu poszukiwania gazu łupkowego.
W aplikacji Otwory wiertnicze Centralnej Bazy Danych Geologicznych PIG-PIB można znaleźć informacje o odwiertach wykonanych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Aplikacja posiada zaawansowane możliwości wyszukiwania i prezentacji danych. Oprócz lokalizacji otworów zawiera informacje o profilach stratygraficznych, litologicznych, badaniach geofizycznych i rdzeniach wiertniczych.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wykonywanie otworów wiertniczych w Polsce nie zaczęło się z chwilą uruchomienia poszukiwań gazu łupkowego. Do tej pory wykonano prawie 8 tysięcy otworów głębszych niż 1000 m. Otwórów płytszych, o głębokości do 500 m wykonano aż 150 tysięcy.
Program intensywnych wierceń rozpoczął się tuż po zakończeniu II wojny światowej. W 1945 roku było jedynie 95 głębszych otworów (powyżej 1000 m). W ciągu kolejnych 20 lat ich liczba zwiększyła się znacznie i w 1965 roku wynosiła już 1348 sztuk.
Kolejne lata przyniosły jeszcze szybszy przyrost nowych otworów. W 1985 roku było ich już 5773. Największą ilość otworów wywiercono w 1969 roku - 308 sztuk.
Warto zobaczyć, czy w naszym sąsiedztwie nie stała już w przeszłości wieża wiertnicza. Dzięki temu wiemy, co znajduje się głęboko pod naszymi stopami.
abar