BNK Petroleum: Jest gaz w otworze Gapowo

W maju 2014 r. spółka BNK przeprowadziła zabieg wieloetapowego szczelinowania hydraulicznego w otworze Gapowo B-1A w obrębie koncesji Bytów. Wyniki dotychczas przeprowadzonych testów produkcyjnych wskazują, że wydajność otworu waha się od 5,5 do 11,5 tys. m3 gazu na dobę. Maksymalna wydajność wynosiła ponad 28 tys. m3 gazu na dobę.

Cały czas trwa odbiór płynu zwrotnego, stąd też ilość gazu wydobywającego się ze złoża może się jeszcze zwiększyć. Do początku sierpnia odebrano około 21% zatłoczonego płynu. W październiku, po zakończeniu testów produkcyjnych,  spółka planuje przeprowadzenie analizy złoża i wykonanie jego modelu. Pozwoli to na dalsze planowanie prac i modyfikację kolejnych zabiegów.

Otwór Gapowo B-1A znajduje się w miejscowości Klukowa Huta w gminie Stężyca w województwie pomorskim. Operatorem koncesji Bytów jest spółka Indiana Investmens Sp. z o.o. (z grupy kapitałowej BNK Petroleum). W 2012 roku wykonano tu otwór pionowy, a po przeprowadzeniu szczegółowych badań zdecydowano się na wiercenie otworu kierunkowego. W pierwszym kwartale 2014 r. powstał najdłuższy - jak do tej pory -  otwór poszukiwawczy za gazem łupkowym - mierzący 6058 m (łącznie z odcinkiem poziomym).

W maju 2014 r. rozpoczęto zabieg szczelinowania hydraulicznego. Stymulację wykonano w 20 odcinkach otworu, ale jedynie w 9 sekcjach umieszczono z powodzeniem podsadzkę. Wykonawcą zabiegu szczelinowania i testów produkcyjnych była firma United Oilfield Services Sp. z o.o.

14.08.2014 r.

źródło: www.energyglobal.com

zdjęcia: www.bnkpetroleum.com

autor:abar

Wróć do poprzedniej strony