Likwidacja otworu Starogard S-1

Jak donosi Gazeta Tczewska, firma Saponis Investments Sp. z o., należąca do grupy kapitałowej BNK Polska, zlikwidowała pod koniec sierpnia 2014 r. otwór poszukiwawczy Starogard S-1, zlokalizowany w okolicach wsi Stanisławie w gminie Tczew, woj. pomorskim. Powodem likwidacji jest brak komercyjnego przypływu gazu w otworze.

– Geologii nie jesteśmy w stanie zmienić, więc kończymy nasze poszukiwania w tym rejonie – mówił Jacek Wróblewski, dyrektor ds. rozwoju spółki BNK Polska, w trakcie sierpniowej sesji Rady Gminy Tczew.

W 2009 r. kanadyjsko-austriacko-włoska spółka Saponis Investments dostała 3 koncesje poszukiwawcze. Czas obowiązywania koncesji wynosił 5 lat.

Pionowy otwór Starogard-1 został wykonany w 2011 r. Jego głębokość wynosiła około 3520 m. W otworze nie wykonywano żadnych zabiegów specjalnych (np. szczelinowania hydraulicznego).

Podczas likwidacji zapięto korki mechaniczne i wykonano korki cementowe w rurach i przestrzeni międzyrurowej, aż do powierzchni terenu. Cały teren zostanie zrekultywowany i przywrócony do pierwotnego uzytkowania. O tym, że wykonano tam otwór, bedzie przypominać jedynie niewielka tabliczka z nazwą otworu, tzw. "świadek".

O likwidacji otworów i rekultywacji terenu po poszukiwaniach można przeczytać w artykułach zamieszczonym w naszym serwisie w dziale Technologie.

19.09.2014 r.

źródło: Gazeta Tczewska

abar

Wróć do poprzedniej strony