PGNiG rozpoczęło wiercenie otworu Będomin-1 na Pomorzu

PGNiG SA rozpoczęło wykonanie otworu Będomin-1 na Pomorzu. Zlokalizowany jest on w gminie Nowa Karczma, w powiecie kościerskim, na koncesji Stara Kiszewa. Prace wiertnicze rozpoczęły się 23 czerwca 2014 r. i trwać będą dwa miesiące.

Będzie to pionowy otwór badawczy, którego celem jest zbadanie potencjału węglowodorów w pokładach skał łupkowych. Planowana głębokość odwiertu to 4100 metrów, do utworów kambryjskich. Prace wiertnicze wykonuje firma Exalo Drilling, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG.

Będomin-1 to szesnasty odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego wykonywany w Grupie Kapitałowej PGNiG. Dotychczas wykonane otwory to: Markowola-1, Lubocino-1, Lubycza Królewska-1, Lubocino-2H, Opalino-2, Wysin-1, Kochanowo-1, Borcz-1, Wojcieszków-1, Lubocino-3h, Kosciaszyn-1, Opalino-3, Opalino-4, Tępcz-1 i Miłowo-1. Spółka wykonała najwięcej otworów poszukiwawczych za gazem z łupków ze wszystkich firm posiadających koncesje i jest liderem trwających w Polsce poszukiwań. PGNiG SA przeprowadziła także zabiegi szczelinowania hydraulicznego w 3 otworach: Markowola-1, Lubocino-1 (trzykrotny zabieg) i Lubocino-2h.

Będomin-1 będzie ostatnim na Pomorzu odwiertem badawczym realizowanym w 2014 roku przez PGNiG. Kolejnym etapem prac w tamtym rejonie będzie rozpoczęcie wierceń horyzontalnych wraz z zabiegami szczelinowania. Prace te zaplanowano na 2015 rok.

Aktualnie na Pomorzu trwają jeszcze prace wiertnicze na odwiercie Miłowo-1 (PGNiG SA).

źródło: PGNiG SA

28.06.2014 r.

autor: abar

Wróć do poprzedniej strony