Spółka BNK Petroleum poinformowała o postępach prac poszukiwawczych gazu łupkowego w Polsce

Spółka BNK Petroleum podała informację o stanie prac poszukiwawczych za gazem łupkowym w Polsce. Zakończono analizę modelu geologicznego zbiornika, w oparciu o dane uzyskane podczas wiercenia i stymulacji otworu Gapowo B-1H. Prace analityczne wykonała zewnętrzna firma doradcza, będąca światowym liderem w tej dziedzinie.

W otworze Gapowo B-1A, leżącym w obrębie koncesji Bytów na Pomorzu, przeprowadzony został w maju 2014 r. zabieg wieloetapowego szczelinowania hydraulicznego. Wyniki przeprowadzonych testów produkcyjnych wskazują, że wydajność otworu była niższa od oczekiwanej i wahała się od 5,5 do 11,5 tys. m3 gazu na dobę. Maksymalna wydajność wynosiła jednak przez krótki czas ponad 28 tys. m3 gazu na dobę.

Stymulację poprzez szczelinowanie hydrauliczne wykonano w 20 odcinkach otworu, ale jedynie w 8 sekcjach umieszczono z powodzeniem podsadzkę (proppant). Dane pozyskane z otworu Gapowo są jednak zdaniem spółki zachęcające i posłużą do projektowania kolejnych prac poszukiwawczych w tym rejonie.

Jednocześnie, BNK Petroleum szuka partnera do prowadzenia prac w Polsce, na warunkach joint venture. Spółka uważa, że pozytywne wyniki modelowania, wysokie ceny gazu ziemnego w Europie  i duży potencjał posiadanych przez BNK koncesji będzie wystarczającą zachętą dla potencjalnych partnerów dla projektu poszukiwania gazu łupkowego w Polsce.

Otwór Gapowo znajduje się w miejscowości Klukowa Huta w gminie Stężyca w województwie pomorskim. Operatorem koncesji Bytów jest spółka Indiana Investmens Sp. z o.o. (z grupy kapitałowej BNK Petroleum). W 2012 roku wykonano tu otwór pionowy, a w 2014 r. z otworu pionowego poprowadzono najdłuższy - jak do tej pory -  odcinek poziomy w Polsce, mierzący ponad 1800 m.

31.12.2014 r.

źródło: BNK Petroleum

abar

Wróć do poprzedniej strony