Szczelinowanie hydrauliczne w otworze Gapowo B-1A

Spółka BNK Polska rozpoczęła zabieg szczelinowania hydraulicznego w otworze Gapowo B-1A. Jest to 9 pełnoskalowe szczelinowanie przeprowadzone w otworze poziomym w Polsce.

Odwiert poziomy Gapowo B-1A został wykonany został na początku 2014 roku. Wcześniej, w 2012 r. wykonano w tym samym miejscu otwór pionowy Gapowo -1.

Otwór Gapowo B-1A jest jednym z najgłębszych (ponad 4200 m) i najdłuższych (około 6000 m) otworów poszukiwawczych za gazem łupkowym w Polsce. Długość odcinka poziomego wynosi około 1800 m.

Zaplanowano przeprowadzenie 10 zabiegów szczelinowania, z których każdy trwać będzie około 2-4 godzin. Łącznie prace prowadzone będą przez trzy tygodnie. Jeśli zabieg się powiedzie, na terenie wiertni zapłonie pochodnia, w której spalany będzie  wydobyty ze skały gaz łupkowy. Zabieg szczelinowania wykonuje firma United Oilfield Services Sp. z o.o.

Szczelinowanie hydrauliczne to proces technologiczny mający na celu uwolnienie gazu ze skały. Przeprowadza się go przez wpompowanie do odwiertu pod bardzo dużym ciśnieniem płynu szczelinującego – mieszaniny wody z dodatkami chemicznymi i podsadzką, w celu wytworzenia, utrzymania lub powiększenia szczelin w skałach.

Do tej pory wykonano w Polsce 63 otwory poszukiwawcze za gazem łupkowym, z czego 48 to otwory pionowe. Jedynie 15 otworów posiada odcinki poziome. Zabiegi szczelinowania wykonano w 21 otworach, w tym w 8 z odcinkami poziomymi.

źródło: BNK Polska, Ministerstwo Środowiska

abar

Wróć do poprzedniej strony