
Głównym założeniem działu EDUKACJA jest przekazywanie trudnej i fachowej wiedzy w zrozumiały i przystępny sposób młodzieży szkolnej i nauczycielom.
Jednym z priorytetów projektu informacyjnego nt. węglowodorów z formacji łupkowych realizowanego przez państwową służbę geologiczną są działania edukacyjne.
Działania edukacyjne mają charakter regionalny. Skierowane są głównie do dzieci i młodzieży z Polski północnej (woj. kujawsko – pomorskie, woj. pomorskie, woj. warmińsko – mazurskie) i Lubelszczyzny (woj. lubelskie) - obszarów najbardziej perspektywicznych pod względem zasobów złóż węglowodorów w formacjach łupkowych, a tym samym o największej stwierdzonej aktywności firm poszukiwawczych gazu w łupkach.
W proces edukacji młodzieży szkolnej zaangażowani są pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz studenci studiów geologicznych i pokrewnych.
Dopełnieniem działań edukacyjnych będą warsztaty dla nauczycieli w celu ich przygotowania do prowadzenia zajęć szkolnych poświęconych tematyce węglowodorów – ich genezie, występowaniu, aspektom środowiskowym oraz technologicznym poszukiwania i wydobycia.
W ramach działań edukacyjnych przewiduje się realizację następujących zadań:
- Przygotowanie scenariuszy lekcji oraz materiałów niezbędnych do ich prowadzenia
- Rekrutację i szkolenie kadr prowadzących spotkania z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami
- Przygotowanie materiałów dydaktycznych dla nauczycieli nt. węglowodorów w formacjach łupkowych na różnych poziomach edukacji (podstawowy, gimnazjalny, ponadgimnazjalny)
- Spotkania dydaktyczne w szkołach z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami z wybranych obszarów perspektywicznych dla przyszłego wydobycia złóż węglowodorów w formacjach łupkowych
- Organizacja konkursów wiedzy o złożach gazu i ropy w formacjach łupkowych adresowanych do uczniów, studentów oraz gości odwiedzających portal informacyjny
- Wykłady i seminaria dla studentów studiów geologicznych i pokrewnych
- Opracowanie i wdrożenie programu wparcia wyróżniających się studentów przygotowujących prace dyplomowe nt. różnych aspektów węglowodorów niekonwencjonalnych
W dziale Edukacja znajdują się:
- Materiały edukacyjne dla uczniów
Proponowane materiały w postaci prezentacji multimedialnych i folderów zostały przygotowane przez pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Przedstawiają zagadnienia dotyczące problematyki gazu w łupkach. Prezentowane treści zostały sformułowane zgodnie z wymaganiami ogólnymi i szczegółowymi zawartymi w podstawie programowej przedmiotu przyroda i geografia.
- Materiały dydaktyczne w postaci scenariuszy lekcji dedykowane nauczycielom
Scenariusze zostały stworzone z myślą o wzbogaceniu zajęć poświęconych surowcom energetycznym Polski. Zachęcamy do ich realizacji na lekcjach przyrody i geografii.
- Propozycje konkursów dla młodzieży szkolnej
Konkurs filmowy „Młodzi o łupkach” oraz konkurs Nasza Ziemia „Od pionierów życia do gazu łupkowego” mają stanowić inspirację dla nauczycieli i edukatorów chcących realizować z uczniami własne działania wokół gazu łupkowego.
Prezentowane w dziale informacje, materiały edukacyjne i dydaktyczne pozwolą zdobyć, uzupełnić i poszerzyć wiedzę o węglowodorach ze złóż niekonwencjonalnych. Pomogą odpowiedzieć na podstawowe pytania i rozwiać wątpliwości oraz wyrobić sobie opinie na temat skutków wydobycia gazu z formacji łupkowych.
Autor: Michalina Ścibisz-Kosanowska