Spadek cen ropy przyczyną redukcji miejsc pracy w sektorze wydobywczym

Prawie codziennie docierają do nas informacje o redukcjach zatrudnienia w firmach z branży poszukiwawczo - wydobywczej ropy i gazu. Zwalniać pracowników będą m.in. Schlumberger, Halliburton, BP i Apache Corp. Inne firmy zapowiadają znaczne ograniczenie wydatków na inwestycje, co także może pociągnąć za sobą zmniejszenie liczby personelu. Powodem trudnej sytuacji firm są znaczne spadki cen ropy naftowej, które spowodowały konieczność weryfikacji planów budżetowych.

Władze koncernu Schulmberger poinformowały o ograniczeniu zatrudnienia w firmie o 9 tys. pracowników, co stanowi 7,5% całego zatrudnienia w firmie. Zwolnienia obejmą znaczną część rejonów na świecie, gdzie Schlumberger prowadzi swoją działalność. Redukcja zatrudnienia rozpoczęła się w już w 2014 r., a zakończy w pierwszym kwartale 2015 roku. Wielu analityków uważa jednak, że nie będzie to ostatnia korekta zatrudnienia, ponieważ zyski firmy spadły w zeszłym roku o kilkadziesiąt procent.

Zwolnienia pracowników planuje także firma Halliburton - od początku 2015 r. objęły one około 1000 osób w Europie, Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tutaj powodem jest ograniczony popyt na usługi firmy, a także połączenie z firmą Baker Huges. Halliburton zatrudniał do tej pory 80 tys. pracowników w 80 krajach.

Koncern BP ogłosił, że zwolni około 300 osób pracujących przy wydobyciu ropy naftowej na Morzu Północnym. Firma zatrudniała w 2013 r. prawie 84 tys. osób, w tym około 4 tys. w operacjach na Morzu Północnym. Wydatki kapitałowe firmy mają ulec zmniejszeniu nawet o 2 mld dolarów.

ConocoPhilips zapowiedział zwolnienie około 1,3 tys. pracowników (4% personelu) i cięcie wydatków inwestycyjnych o 18%.

Także mniejsze firmy planują korektę zatrudnienia - przykładowo, firma Apache Corp. z USA zapowiedziała zmniejszenie liczby pracowników o 5%. W 2012 r. firma zatrudniała około 5,3 tys. osób.

Część firm zamiast zwolnień wybiera zmianę formy zatrudnienia - z umowy stałej na kontrakty czasowe. Tnie również wysokość wynagrodzenia swoich pracowników.

18.01.2015 r.

źródła: FuelFix, Rigzone

abar