Zbankrutowała pierwsza amerykańska firma wydobywająca gaz łupkowy

Amerykańska firma WBH Energy z Teksasu, wydobywająca gaz i ropę łupkową, ogłosiła swoją upadłość. Firma jest pierwszą ofiarą z branży łupkowej w USA, którą dotknął światowy spadek cen ropy naftowej. Przypadek firmy zwiększa obawy, że obecne ceny ropy naftowej zmuszą wiele firm do wyjścia z branży. Analitycy CreditSights Inc ostrzegają, że kolejnych 25 mniejszych firm jest poważnie zagrożonych bankructwem.

Okazuje się, że firmy nie są przygotowane na dłuższy kryzys związany z niskimi cenami surowca. Według danych finansowych gromadzonych przez S&P Capital IQ, łączny dług amerykańskich firm z branży wydobywczej gazu i ropy wynosił w 2010 r. 128 mld dolarów. Zadłużenie to wzrosło od 2010 r. o 55% i wynosi obecnie około 200 mld dolarów (dane nie obejmują koncernów Exxon Mobil Corp. i Chevron Corp., które prowadzą także inną, poza wydobywcza,  działalność).

Konieczność systematycznej spłaty zadłużenia tłumaczy, dlaczego firmy zmuszone są do kontynuacji wydobycia ropy i gazu, pomimo cen ropy kształtującej się w granicach 50 dolarów za baryłkę. Jednak istnieje spore ryzyko utraty płynności finansowej wielu firm wydobywczych - jeśli ceny ropy nie wzrosną, wiele firm zmuszonych będzie sprzedać swoje aktywa lub dokonać konsolidacji.

Prawdopodobnie całkowita produkcja ropy i gazu w 2015 r. USA nie obniży się, ponieważ firmy skupią się na swoich najbardziej perspektywicznych i zasobnych w ropę i gaz obszarach.

12.01.2015 r.

źródło: The Wall Street Journal, zerohedge.com

abar