Konkurs "Nasza Ziemia" - relacja z finału

W dniu 4 czerwca 2014 r. odbył się ogólnopolski finał XV edycji konkursu geologiczno -środowiskowego "Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro". Konkurs jest organizowany od 2000 roku przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Finał poprzedzony został półfinałami, które odbyły się w 7 regionach kraju.

Uczniowie szkół podstawowych (klasy IV – VI) wykonywali prace plastyczne. Starsza młodzież – uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w konkursie wiedzy geologicznej. Do finałów ogólnopolskich zakwalifikowali się zwycięzcy półfinałów każdego poziomu edukacji.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu brzmiało: „Od pionierów życia do gazu łupkowego” i nawiązywało do zagadnień związanych z wykorzystaniem surowców i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego ludzkości.

Dla uczestników finału ogólnopolskiego i ich opiekunów organizatorzy konkursu przygotowali ciekawy program kulturalny. W przeddzień uroczystości finałowej uczniowie zwiedzili Warszawę z przewodnikiem, udali się też do Centrum Nauki Kopernik, gdzie poprzez zabawę mogli poznawać różne dziedziny nauki. Wycieczka zakończyła się wizytą w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Warszawskiegio, gdzie finaliści mogli podziwiać m.in. wiszące ogrody znajdujące się na dachu budynku.

Uroczystość finałowa odbyła się w siedzibie Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB. Prace plastyczne zakwalifikowane do finału z każdego z 7 regionów zostały ocenione przez komisję, w skład kórej wchodzili m.in. przedstawiciele Związku Polskich Artystów Plastyków. W dniu finałów autorzy zwycięskich prac mieli szansę powalczyć jeszcze o dodatkową nagrodę publiczności, wykonując rysunek wybranego okazu muzealnego.

Ponieważ konkurs był miedzynarodowy, część plastyczna konkursu była kontynuowana na Litwie. Prace, które zdobyły I, II i III miejsce zakwalifikowały się do finału polsko-litewskiego. Finał ten odbył się w dniach 5 – 6 czerwca 2014 r. w Wilnie. Wycieczka na Litwę także obfitowała w liczne atrakcje. Finaliści zwiedzili m.in. zabytki o istotnym znaczeniu dla historii obu narodów.

Finały dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miały (jak co roku) postać turniejów wiedzy rozgrywanych oddzielnie dla każdej grupy wiekowej. Pytania przygotowane przez organizatorów nie sprawiły jednak wielkiego kłopotu świetnie przygotowanym finalistom. Najlepszych uczestników konkursu na poziomie ponadgimnazjalnym czekała dodatkowa - poza nagrodą rzeczową - niespodzianka. Otrzymali oni indeks kierunku inżynieria geologiczna na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Wszyscy finaliści mieli okazję zwiedzić z przewodnikami Muzeum Geologiczne PIG – PIB oraz wysłuchać nawiązującej do hasła konkursu prezentacji o genezie, poszukiwaniu i wydobyciu gazu z łupków.

Obecna edycja konkursu "Nasza Ziemia" była już 15. w historii organizacji tego wydarzenia. Licząc od samego początku, w konkursie wzięło udział 48 tysięcy uczestników.

2.07.2014 r.

autor: Monika Krzeczyńska
red. mscib

Wróć do poprzedniej strony