Polska - łupkowy przegląd tygodnia 1 -7 grudnia 2014 r.

Wybrane wydarzenia z branży poszukiwawczej gazu łupkowego w Polsce w tygodniu 1 -7 grudnia 2014 r.

Wygasły trzy koncesje spółki Silurian na poszukiwanie ropy i gazu na Opolszczyźnie

Ministerstwo Środowiska odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie przedłużenia Silurianowi, spółce zależnej Petrolinvestu, trzech koncesji na poszukiwanie złóż ropy i gazu na Opolszczyźnie. Chodzi o koncesje Kędzierzyn Koźle, Głubczyce i Opole. W uzasadnieniu do postanowienia wskazano na nieuwzględnienie przez Ministerstwo Środowiska przedstawionych przez Silurian okoliczności, które wpłynęły na opóźnienie prac. Chodzi o koncesje na poszukiwania w obszarach Głubczyce, Kędzierzyn-Koźle oraz Opole. Petrolinvest posiada 91,7 proc. udziału w kapitale zakładowym Silurian. Do niedawna Petrolivest posiadał - poprzez spółki zależne - aż 9 koncesji na poszukiwanie węglowodorów.

Rosjanie nie są zagrożeniem dla terminalu LNG w Świnoujściu

Zdaniem niezależnych ekspertów, zakup włoskiego Saipemu - spółki budującej terminal LNG w Świnoujściu - przez Rosjan nie byłby zagrożeniem dla terminu zakończenia tej inwestycji. Transakcja nie jest pewna, a jeśli do niej dojdzie, to może potrwać nawet rok - uważa dr Robert Zajdler z Instytutu Sobieskiego.

40 nowych wniosków koncesyjnych czeka na zatwierdzenie w Ministerstwie Środowiska

Jak poinformował gazlupkowy.pl, według wiceministra środowiska, Głównego Geologa Kraju Sławomira Brodzińskiego, w MŚ złożonych jest obecnie 40 nowych wniosków koncesyjnych na poszukiwanie węglowodorów.

Terminal Naftowy w Gdańsku wybudowany już w ponad 40 procentach

Jak poinformował BiznesAlert.pl, po blisko roku od wydania ostatecznej decyzji na budowę Terminalu Naftowego w Gdańsku, inwestycja ta jest zaawansowana w ponad 40 procentach. Terminal realizuje spółka PERN „Przyjaźń”. Pojemność terminalu wyniesie 697 tys. m3. Wartość inwestycji wynosi około 820 mln zł.

Konsultacje projektu prognozy oddziaływania na środowisko "Project Pipeline sektor energetyki 2014-2020"

Ministerstwo gospodarki ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych projektu Prognozy oddziaływania na środowisko Project pipeline dla sektora energetyki w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt głównego dokumentu zakłada m.in. inwestycje w sektorze gazu - przesyłu, magazynowania i dystrybucji tego surowca, a także terminala LNG.

źródła: Petrolinvest.pl, gazlupkowy.pl,  cire.pl

abar

Wróć do poprzedniej strony