Polska - łupkowy przegląd tygodnia, 14-20 lipca 2014

Następny raport o zasobach gazu łupkowego w 2015 r.

Główny geolog kraju Sławomir Brodziński podał datę publikacji kolejnego raportu o zasobach gazu łupkowego w Polsce. Raport przygotuje Państwowy Instytut Geologiczny - PIB do końca 2015 r. Uwzględnione w nim zostaną wyniki aktualnych testów złożowych i innych badań przeprowadzonych w wykonanych dotychczas otworach poszukiwawczych. Poprzedni raport został opracowany przez PIG-PIB w 2012 r. na podstawie danych z 39 otworów archiwalnych.

Dobre wyniki testów złożowych w otworze Lewino - 1G2

Spółka SIGMA3 (Sigma Cubed inc.) będąca partnerem firmy San Leon szukającej gazu łupkowego w Polsce uważa, że polskie łupki mają spory potencjał. Wyniki testów złożowych przeprowadzonych w pionowym otworze Lewino-1G2 na Pomorzu są, zdaniem obu firm, bardzo obiecujące. Podczas testów przepływ gazu wynosił 5,55 - 11,33 tys. m3 dziennie. Jest to jednak czterokrotnie mniej niż wydajności odwiertów w USA (19-41 tys. m3 w pierwszych miesiącach eksploatacji) i prawie 10 razy mniej od wydajności odwiertów w Australii (70-74 tys. m3).

Chevron potwierdza decyzję o rezygnacji z poszukiwań gazu w Żurawlowie

Rezygnacja firmy Chevron z poszukiwań w Żurawlowie została potwierdzona przez sam koncern. Po 399 dniach protestów firma została zmuszona do opuszczenia dzierżawionej działki. Jednak nadal posiada ważną koncesje poszukiwawczą. W ubiegłym roku koncesja Grabowiec została przedłużona na dwa lata.

Wkrótce nowa strategia PGNiG

PGNiG wiedzie prym w poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce. W trakcie wiercenia jest już 16 otwór. Spółka zapowiada aktualizację swojej strategii i kierunków rozwoju do 2015 roku. W dziedzinie poszukiwania węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, PGNiG zakłada utrzymanie liczby posiadanych koncesji. Do końca przyszłego roku koncern planuje wykonać kolejne odwierty za gazem łupkowym, w tym 5 poziomych wraz z zabiegami szczelinowania hydraulicznego.

Budowa terminalu ropy naftowej w Gdańsku

W Gdańsku na terenach portu budowany jest terminal naftowy o docelowej pojemności 700 tys. m3. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w kraju i jedna z 16 na świecie. Terminal naftowy realizowany jest przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN). Zakończenie inwestycji zaplanowane zostało na 2018 rok.

źródła: gazlupkowy.pl,  interia.pl, tvn24, cire, pb.pl

21.07.2014 r.

autor: abar

Wróć do poprzedniej strony