Polska - łupkowy przegląd tygodnia 25 - 31 sierpnia 2014 r.

Wybrane wydarzenia z branży poszukiwawczej gazu łupkowego w Polsce

Polskie Inwestycje Rozwojowe: fundusz może inwestować dopiero na etapie wydobycia gazu łupkowego

Polskie Inwestycje Rozwojowe to fundusz infrastrukturalny, dlatego na etapie poszukiwania gazu łupkowego nie należy się spodziewać dofinansowania  działalności tego typu. Dopiero wówczas, gdy pojawią się udokumentowane złoża i technologie dostosowane do polskich warunków geologiczno - środowiskowych, PIR mogą być narzędziem państwa do finansowego udziału w tych projektach - powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna prezes PIR Mariusz Grendowicz.

OPPPW wytyka niedociągnięcia w polskim prawie i wzywa do usuwania barier biurokratycznych

Zdaniem Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo- Wydobywczego, ustawa Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym  nie satysfakcjonują w pełni branży i  zawierają jeszcze sporo niedociągnięć.  OPPPW podkreśla konieczność usunięcia wielu barier biurokratycznych, z którymi borykają się obecnie firmy poszukiwawcze.

Zapowiedź nowej specustawy węglowodorowej

Minister Skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział poinformował o projekcie nowej specustawy węglowodorowej, mającej na celu uproszczenie procedur administracyjnych związanych z poszukiwaniem, wydobywaniem i przesyłaniem węglowodorów. Ustawa ma spowodować m.in. skrócenie terminów rozpatrzenia spraw przez organy administracji oraz terminów odwoławczych, wskazanie jednego organu jako decydenta oraz zastąpienie uzgodnień, pozwoleń, opinii i zgód przez niewiążące opinie.

Ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym podpisana przez Prezydenta RP

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym. Wprowadza ona nowy system opodatkowania wydobycia kopalin, w tym gazu i ropy z formacji łupkowych. Wprowadzono rentę surowcową o docelowej wysokości ok. 40% zysków z wydobycia. Wzrośnie także opłata eksploatacyjna wnoszona przez przedsiębiorców na rzecz gminy, powiatu, województwa i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r., ale podatki będą odroczone aż do 2020 r.

PGNiG wykona 25 otworów w Polsce do końca 2014 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA do końca 2014 roku planuje wykonać lub rozpocząć wiercenie w Polsce 25 otworów poszukiwawczych i eksploatacyjnych, zarówno węglowodorów konwencjonalnych jak i niekonwencjonalnych. W pierwszej połowie 2014 r. Spółka wykonała 15 takich odwiertów – poinformowała spółka PGNiG w komunikacie prasowym.

źródła: Dziennik Gazeta Prawna, gazlupkowy.pl, rynekinfrastruktury.pl, Kancelaria Prezydenta RP

abar

Wróć do poprzedniej strony