Polska - łupkowy przegląd tygodnia, 7-13 lipca 2014

 

Poprawki Senatu do nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze przyjęte przez Sejm

Sejm poparł wszystkie poprawki zgłoszone przez Senat do nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Ostatnim krokiem jest podpis Prezydenta RP. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Raport firmy doradczej Deloitte

Firma doradcza Deloitte opublikowała coroczny raport Oil and Gas Reality Check 2014, w którym oceniono szanse poszczególnych krajów na łupkowy sukces. Polska została wymieniona w grupie krajów, które nadal mają dużą szansę na uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji, głównie dzięki własnym złożom niekonwencjonalnym.

Chevron kontra Żurawlów - 0:1

Firma Chevron zabrała sprzęt ze swojej działki w Żurawlowie (gmina Grabowiec, powiat zamojski, woj. lubelskie), po  blisko 400 dniach od rozpoczęcia akcji protestacyjnej przez mieszkańców tej miejscowości. Międzynarodowy koncern miał w planach wykonanie w tym miejscu otworu poszukiwawczego za gazem łupkowym. Nie wiadomo, czy rezygnacja jest ostateczna i jakie sa dalsze plany spółki odnośnie tej lokalizacji. Chevron nie rezygnuje całkowicie z prac poszukiwawczych w Polsce - wspólnie z PGNiG zamierza wykonać odwiert w gminie Susiec, w powiecie tomaszowskim. Jednak i tam przeciwnicy poszukiwań zapowiadają protesty. Chevron posiada w Polsce 4 koncesje poszukiwacze (Kraśnik, Zwierzyniec, Frampol i Grabowiec - wszystkie położone w południowo - wschodniej części kraju).

Zmiana na stanowisku dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB

Minister Środowiska odwołał prof. Jerzego Nawrockiego z funkcji dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego. Prof. Jerzy Nawrocki zajmował to stanowisko od 2008 roku. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora obowiązki na tym stanowisku będzie pełnić dotychczasowy zastępca dyrektora PIG-PIB Roman Smółka.

Polskie proppanty juz za rok?

Trwają prace nad uruchomieniem pierwszego w Polsce zakładu produkującego ceramiczne proppanty, wykorzystywane w zabiegach szczelinowania hydraulicznego. Zakład Baltic Ceramic  będzie wytwarzał początkowo 60 tys. ton proppantów rocznie, a docelowo - 135 tys. ton (to około 5% światowego rynku proppantów ceramicznych). Zakończenie prac planowane jest w połowie 2015 r. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu pt. "Wdrożenie wynalazku w zakresie wytwarzania lekkich proppantów ceramicznych" realizowanego w ramach Pilotażu Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Spółka uzyskała dotacje na realizację inwestycji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

źródła: gazeta.pl, money.pl, www.mos.gov.pl, onet.pl, gazlupkowy.pl,  shalega-europe.eu, ecowatch.com, wnp.pl

autor: abar

Wróć do poprzedniej strony