
W dniach 9 – 10 czerwca 2014 r. kręcono sceny do filmu edukacyjnego pn. "Odyseja łupkowa 2034". Film zrealizowany został na podstawie scenariusza autorstwa Zuzanny Wrabec - uczennicy wrocławskiego gimnazjum - zwyciężczyni konkursu "Młodzi o łupkach 2014". Fabuła filmu opowiada historię nastolatki Zuzi, która przenosi się w czasie ze współczesności do 2034 roku.
Akcja rozpoczyna się w 2014 roku podczas zwiedzania Muzeum Geologicznego, gdzie akurat trwa ekspozycja o gazie łupkowym. Główna bohaterka ulega wypadkowi i traci przytomność. Jak się okazuje, nie jest to zwykłe zasłabnięcie. Za sprawą zdjęcia z przyszłości Zuzia przenosi się w czasie o 20 lat - do 2034 roku. Na dodatek, budzi się na środku placu wiertniczego. Podchodzi do niej kobieta w średnim wieku, będącą nadzorcą wiertni poszukiwawczej za gazem z łupków. Zuzia jeszcze się nie domyśla, że to ona sama - tylko o 20 lat starsza.
W trakcie pobytu na wiertni dziewczyna dowiaduje się interesujących rzeczy o gazie łupkowym i jego poszukiwaniach. Okazuje się, że w 2034 roku gaz łupkowy jest już w Polsce powszechnie znany i wydobywany. Przynosi to wiele korzyści gospodarce kraju i środowisku. Po emocjonujacej wizycie, dziewczyna przenosi się z powrotem do czasów współczesnych, jednak cały czas pamiętać będzie swoją przygodę w muzeum. Kiedy za 20 lat - już jako pracownik firmy poszukiwawczej - starsza Zuzia spotyka niespodziewanie na wiertni młodą dziewczynę, pętla czasowa się zamyka.
Za scenerię muzeum posłużyła główna sala wystawowa Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Sceny dziejące się w przyszłości zostały nakręcone na terenie wiertni "Miłowo–1" w gminie Przywidz, dzięki uprzejmości Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (operatora koncesji i inwestora).
W rolę głównej bohaterki wcieliła się z dużym talentem Zuzanna Wrabec - autorka zwycięskiego scenariusza. Rolę nadzorcy wiertni odegrała mama Zuzanny - Beata Wrabec. Jako pani geolog wystąpiła Anita Starzycka z PIG – PIB. Pracowników wiertni zagrali Jacek Słowakiewicz i Jakub Siewko z PGNiG. Panią przewodnik została Joanna Chodor.
W rolach drugoplanowych wystąpili: Katarzyna Mućka z Fundacji Instytut Innowacji, uczniowie Zespołu Szkół nr 14 Technikum Geologiczno – Geodezyjno – Drogowego z Warszawy, uczennice Zespołu Szkół Gminnych nr 1 im. Ks. Piotra Skargi z Milanówka oraz ratownicy medyczni.
Opiekę merytoryczną nad przebiegiem nagrania sprawowali pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB w składzie: Michalina Ścibisz – Kosanowska, Lidia Adach i Anita Starzycka. Za kwestie organizacyjne odpowiadała Joanna Chodor i Katarzyna Mućka z Fundacji Instytut Innowacji. Ekipę realizatorską stanowili: Paweł Sitkiewicz - reżyser, Andrzej Wronko, Krzysztof Królak - oparatorzy kamer oraz Jan Królak – realizator dźwięku.
autorzy: mscib i abar
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 112.95 KB |