Warsztaty geologiczno-filmowe już za nami!

W dniach 27-28 kwietnia 2015 r. w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB w Warszawie odbyły się warsztaty geologiczno-filmowe zorganizowane dla finalistów II etapu konkursu „Młodzi o łupkach 2015”.

Jest to konkurs organizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Fundacją Instytut Innowacji dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Polega na przygotowaniu krótkiej historii na scenariusz filmowy, w którym zostaną zaprezentowane różne aspekty poszukiwania i wydobywania gazu z łupków. Uczniowie mają dowolność w doborze konwencji i gatunku filmu.

Z nadesłanych zgłoszeń z pomysłami na scenariusz filmowy, do II etapu zakwalifikowaliśmy autorów 15 najciekawszych prac. Uczniowie wraz z opiekunami – nauczycielami, zaproszeni zostali na dwudniowe warsztaty geologiczno-filmowe do siedziby Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB w Warszawie. Impreza odbyła się we wnętrzach Muzeum Geologicznego. 

Pierwsza część warsztatów dotyczyła geologii. Po przywitaniu laureatów przez przedstawicieli PIG-PIB oraz Fundacji Instytut Innowacji, odbyło się zwiedzanie Muzeum wraz z przewodniczkami, które przybliżyły uczestnikom warsztatów historię naszej planety. Młodzież mogła na własne oczy zobaczyć łupki ordowicko-sylurskie, w których obecnie poszukiwany jest gaz ziemny. Oprócz tego zaprezentowane zostały najciekawsze okazy paleontologiczne i mineralogiczne kolekcji Muzeum Geologicznego, a największym zainetesowaniem cieszyły się szkielety zwierząt z epoki lodowcowej - mamut, nosorożec włochaty, niedźwiedź jaskiniowy oraz rekonstrukcja opierzonego dinozaura - dilofozaura.

Następnie zaprosiliśmy uczniów na dwuczęściowy wykład dr Mirosława Lidzbarskiego na temat występowania i poszukiwania gazu łupkowego w Polsce oraz aspektów środowiskowych związanych z jego poszukiwaniem i wydobyciem. Istotne było dla nas uświadomienie im, jakie korzyści mogą płynąć z pozyskiwania tego nowego źródła energii i rozwianie wątpliwości dotyczących wpływu prac poszukiwawczo-wydobywczych na środowisko. Mieliśmy to szczęście, że dr Lidzbarski był członkiem grupy zajmującej się badaniami stanu środowiska przed, w trakcie i po pracach poszukiwawczych za gazem łupkowym, tak więc informacje przekazywane były z pierwszej ręki. Była to bardzo ważna część warsztatów – zdobyta wiedza na pewno ułatwi przygotowanie finalnej wersji scenariusza filmowego.

Po południu odbyły się warsztaty filmowe. Zajęcia prowadziła Anna Kerth – aktorka teatralna i filmowa, lektorka, reżyserka. Opowiedziała o trudnym zawodzie aktora i o tym jak powinno przygotowywać się do roli. Przeprowadzone przez nią ćwiczenia z metod oddechu, dykcji, wyrażania emocji czy pokazywania cech postaci zintegrowały ze sobą grupę laureatów. Na pewno przydatne okażą się również wskazówki, których udzieliła pani Anna, dotyczące scenariusza – na co należy zwrócić uwagę podczas jego tworzenia.

Drugi dzień warsztatów obfitował w wielkie emocje – uczestnicy, podzieleni na dwie grupy, musieli wymyślić krótki scenariusz, a następnie go zrealizować. Pomogli im w tym Maciej Wilewski – aktor oraz Krzysztof Królak – operator kamery. Uczniowie zapoznali się z profesjonalnym sprzętem filmowym i jego działaniem. Podczas kręcenia filmów mogli zdać sobie sprawę jak trudna i czasochłonna jest to praca. I jak ważny jest dobrze napisany scenariusz.

Owoce pracy z ekipą filmową możemy podziwiać w formie dwóch krótkich etiud: "Kaśka" oraz "Klaudia", pod poniższymi linkami:

https://www.youtube.com/watch?v=dA7A1nh3xiY

https://www.youtube.com/watch?v=H-VS-s8LyXA

 

Mamy nadzieję, że doświadczenie wyniesione z warsztatów pozwoli uczestnikom konkursu doskonale przygotować scenariusze filmowe.

Być może obudziliśmy w kimś chęć zostania aktorem, scenarzystą, reżyserem czy operatorem kamery… A może GEOLOGIEM??!!

Nie możemy już doczekać się ostatecznych prac!

A czasu coraz mniej, więc do roboty!

Powodzenia! Trzymamy kciuki!

Wróć do poprzedniej strony