
Hasła / Terms na literę B
- Badania sejsmiczne Przeszukaj treści na stronie
-
Jedna z metod rozpoznawania budowy geologicznej. Wykorzystuje się w niej emisję fal sejsmicznych, które odbijając się od kolejnych warstw skalnych i powracając na powierzchnię, są rejestrowanie przez specjalną apartaturę. Zebrane dane, po przetworzeniu (np. w postaci obrazu) i interpretacji dostarczają informacji na temat budowy geologicznej Ziemi. Na podstawie wyników badań sejsmicznych możliwe jest m.in. sporządzenie map i przekrojów geologicznych.
- Barbotaż Przeszukaj treści na stronie
-
Proces chemiczny polegający na przepuszczaniu pęcherzy gazu przez ciecz, co zwiększa powierzchnię kontaktu i przyspiesza mieszanie się tych dwóch frakcji.
- Basen sedymentacyjny Przeszukaj treści na stronie
-
Naturalne zagłębienie w skorupie ziemskiej, w którym zachodzi sedymentacja osadów (osady bogate w materię organiczną mogą stanowić źródło węglowodorów). Jest to zazwyczaj teren obniżony względem sąsiednich obszarów, lub wykazujący tendencję do obniżania się. Najczęściej basenem sedymentacyjnym jest zbiornik wodny (jezioro, morze, ocean), a w strefie suchej i półsuchej - bezodpływowa kotlina przed- lub śródgórska wypełniona piaskiem.
źródło: Jaroszewski W., Marks L. i Radomski A. "Słownik geologii dynamicznej". Wydawnictwa Geologiczne. Warszawa, 1985
- Bentos Przeszukaj treści na stronie
-
Organizmy żyjące na dnie zbiorników wodnych, w osadzie dennym (infauna) lub na powierzchni osadu bądź innych organizmów zasiedlających dno zbiornika (epifauna).
- Bilans energetyczny Przeszukaj treści na stronie
-
Inaczej nazywany miksem energetycznym. Zestawienie wykorzystania energii pierwotnej w ogólnej produkcji energii elektrycznej, cieplnej, mechanicznej.
- Biogeny Przeszukaj treści na stronie
-
Substancje biogenne - podstawowe pierwiastki niezbędne do funkcjonowania wszystkich organizmów żywych. W ekosystemach morskich odpowiadają za produkcję pierwotną oceanu poprzez limitujące oddziaływanie na rozwój fitoplanktonu. W oceanach najważniejszymi pierwiastkami limitującymi są azot (N), fosfor (P) i żelazo (Fe). Ich nadmiar dostarczany z lądów przez wzbogacone w skutek oddziaływań człowieka wody słodkie, prowadzi do eutrofizacji wód i zakwitów glonów oraz sinic.
- Biometan (biogaz) Przeszukaj treści na stronie
-
Gaz powstający jako produkt uboczny metabolizmu bakterii beztlenowych, w procesie rozkładu materii organicznej. Produkcja biometanu zachodzi od momentu pogrzebania materii organicznej w środowisku beztlenowym do osiągnięcia przez warstwę w nią wzbogaconą temperatury około 50 ºC, np. na skutek pogrążenia osadu na odpowiednią głębokość.
- Bioturbacje Przeszukaj treści na stronie
-
Zaburzenia pierwotnej struktury osadu wywołane działalnością organizmów bentonicznych, żyjących w osadzie (tzw. infauny).
- Bituminy Przeszukaj treści na stronie
-
Substancje mineralne pochodzenia organicznego, występujące w różnych skałach osadowych, będące mieszaninami głównie węglowodorów.
- Breakout Przeszukaj treści na stronie
-
Kompresyjne zniszczenie ścian otworu wiertniczego.
- But Przeszukaj treści na stronie
-
Dolne zakończenie pierścieniowe kolumny rur okładzinowych lub łyżki wiertniczej.
- Butan Przeszukaj treści na stronie
-
Węglowodór łańcuchowy nasycony o wzorze chemicznym C4H10. Butan jest składnikiem gazu ziemnego i koksowniczego, a po skropleniu stanowi główny składnik gazu płynnego.