
Hasła / Terms na literę O
- Obiekt budowlany zakładu górniczego Przeszukaj treści na stronie
-
Znajdujący się poza podziemnym wyrobiskiem górniczym obiekt zakładu górniczego będący obiektem budowlanym w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.4), służący bezpośrednio do wykonywania działalności regulowanej ustawą w zakresie:
- wydobywania kopalin ze złóż, a w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny wraz z pozostającym w związku technologicznym z wydobyciem kopaliny przygotowaniem wydobytej kopaliny do sprzedaży,
- podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji,
- podziemnego składowania odpadów,
- podziemnego składowania dwutlenku węgla.
źródło: Ustawa Prawo geologiczne i górnicze
- Obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych Przeszukaj treści na stronie
-
Obiekt przeznaczony do składowania odpadów wydobywczych w formie stałej, ciekłej, w roztworze lub zawiesinie, w tym hałdy i stawy osadowe, obejmujący tamy lub inne konstrukcje służące do powstrzymywania, zatrzymywania, ograniczania lub umacniania takiego obiektu; za obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych nie uznaje się wyrobiska górniczego wypełnianego odpadami wydobywczymi w celach rekultywacyjnych i technologicznych.
źródło: Ustawa o odpadach wydobywczych
- Obszar górniczy Przeszukaj treści na stronie
-
Przestrzeń, w granicach której przedsiębiorca jest uprawniony do wydobywania kopaliny, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów, podziemnego składowania dwutlenku węgla oraz prowadzenia robót górniczych związanych z wykonywaniem koncesji.
źródło: Ustawa Prawo geologiczne i górnicze
- Odbudowa ciśnienia Przeszukaj treści na stronie
-
Wzrost ciśnienia złożowego po okresie przepływu płynu złożowego przy zamkniętym otworze wiertniczym.
- Odczynniki stabilizujące Przeszukaj treści na stronie
-
Środki przeciwdziałające ponownemu wytrącaniu się z roztworu, w porach poziomu produktywnego, rozpuszczonych produktów reakcji. Posiadają one zdolność tworzenia połączeń chemicznych rozpuszczalnych w wodzie z wodorotlenkami i tlenkami metalu.
źródło: Witold Górski "Wykonywanie zabiegów intensyfikacji wydobycia ropy naftowej". Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy. Radom, 2007
- Odpady przeróbcze Przeszukaj treści na stronie
-
1. Odpady wydobywcze w formie stałej lub szlamu, które pozostają po przeróbce kopalin, przeprowadzonej w drodze procesów mechanicznych, fizycznych, biologicznych, termicznych lub chemicznych, a także z połączenia tych procesów.
2. Odpady pochodzące z poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania, przeróbki i magazynowania kopalin ze złóż.źródło: Ustawa o odpadach wydobywczych
- Odpady wydobywcze Przeszukaj treści na stronie
-
Odpady pochodzące z poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania, przeróbki i magazynowania kopalin ze złóż.
źródło: Ustawa o odpadach wydobywczych
- Odwiert Przeszukaj treści na stronie
-
Otwór wiertniczy, w którym zakończono czynności wiertnicze (wiercenie, orurowanie, cementowanie, opróbowanie, zabiegi stymulacyjne, testy złożowe, itp.). Odwierty wykonuje się dla celów badawczych, poszukiwawczych, dokumentacyjnych lub eksploatacyjnych. Wyróżnia się odwierty pionowe i poziome.itp.
- OECD Przeszukaj treści na stronie
-
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
ang. Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD)
Skupia 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne kraje świata. Powstała w 1960 roku. Polska należy do niej od 1996 roku.
- Opóźniacze reakcji Przeszukaj treści na stronie
-
Stosowane są w celu umożliwienia głębszego wniknięcia nie zneutralizowanej cieczy kwasującej w złoże, dzięki regulacji prędkości reakcji kwasu ze skałą. Przykładem naturalnego opóźniacza reakcji jest ropa naftowa znajdująca się w złożu, gdyż utrudnia ona kontakt cieczy kwasującej ze skałą złożową.
Źródło: Witold Górski "Wykonywanie zabiegów intensyfikacji wydobycia ropy naftowej". Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy. Radom, 2007
- Otwór wiertniczy Przeszukaj treści na stronie
-
Wyrobisko podziemne o cylindrycznym kształcie wykonane metodami wiertniczymi. Głębokość otworu jest znaczenie większa w stosunku do jego średnicy. Górna część otworu wychodząca na powierzchnię ziemi nazywa się wylotem otworu. Ukończony otwór wiertniczy nazywa się odwiertem.
- OZE - Odnawialne źródła energii Przeszukaj treści na stronie
-
Źródła energii, których zasoby odnawiają się w krótkim czasie, np. energia wodna, wiatrowa, słoneczna, geotermalna oraz biomasa.
- Oś otworu Przeszukaj treści na stronie
-
Miejsce geometryczne punktów środkowych otworu wiertniczego.