ConocoPhilips rezygnuje w prac w Polsce

ConocoPhillips, największy niezależny koncern wydobywający ropę naftową i gaz, rezygnuje z dalszych poszukiwań gazu łupkowego w Polsce - donosi dziennik „Rzeczpospolita. Amerykański koncern działał na Pomorzu poprzez spółkę Lane Energy Poland Sp. z o.o. Koncern posiadał 3 koncesje o łącznej powierzchni 200 000 ha (Damnica, Karwia i Lębork) i wykonał 7 otworów poszukiwawczych. Firma zainwestowała w naszym kraju 220 mln dolarów.

Według Rzeczpopolitej, ConocoPhillips zapowiedział wycofanie się z prac poszukiwawczych w Polsce i rezygnację z trzech koncesji znajdujących się w obszarze basenu zachodniobałtyckiego. W opinii specjalistów były to najbardziej obiecujące rejony dla wystepowania gazu łupkowego w Polsce.

„Rozumiemy rozczarowanie związane z tą trudną decyzją” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Tim Wallace, country manager ConocoPhillips w Polsce. Koncern podaje, że od 2009 r. zainwestował w naszym kraju około 220 mln dolarów. Za te pieniądze m.in. wykonał 7 odwiertów na trzech posiadanych koncesjach oraz przeprowadził największy w Europie zabieg szczelinowania hydraulicznego, w otworze Lublewo (lipiec 2014 r.).

„Niestety, nie natrafiono na złoża gazu, które umożliwiłyby jego komercyjne wydobycie” - stwierdzono w komunikacie. ConocoPhillips informuje, że należycie zabezpieczył i zlikwidował wszystkie odwierty. Do września 2015 r. firma chce również przywrócić do stanu pierwotnego tereny, na których prowadziła prace poszukiwawcze. Po zakończeniu prac rekultywacyjnych, warszawskie biuro koncernu ma zostać zamknięte.

„Doceniamy możliwości zaoferowane ConocoPhillips w Polsce. Jednocześnie życzymy Polakom i rządowi powodzenia w ich dalszych wysiłkach” - dodał Wallace. Koncern spodziewa się, że koszty związane z wycofaniem się z Polski wyniosą około 90 mln dolarów brutto, czyli około 30 mln dolarów netto.

ConocoPhillips jest kolejną dużą firmą, która wycofuje się z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Niedawno Chevron - drugi co do wielkości pod względem kapitalizacji koncern naftowy w USA - zrezygnował z dalszego poszukiwania złóż w naszych łupkach, a wczesniej uczyniły to koncerny Eni, ExxonMobil, Marathon Oil i Talisman Energy.

Na decyzję ConocoPhillips wpływ miała niewątpliwie ogólna sytuacja na rynku ropy i gazu, co spowodowało, że firma notowała kolejne straty finansowe. Koncern z powodu niskich cen ropy został zmuszony do dokonania cięć w budżecie  i ograniczenia wydatków na projekty poszukiwawczo-wydobywcze na złożach niekonwencjonalnych.

5.06.2015 r.

źródło: rp.pl, wyborcza.biz

Wróć do poprzedniej strony