Stan prac poszukiwawczych za gazem łupkowym w Polsce - grudzień 2014 r.

Od 2010 r. wykonano w Polsce 67 otworów za gazem łupkowym, z czego 16 to otwory krzywione/poziome. W trakcie wiercenia są dwa odwierty poszukiwawcze - Majdan Sopocki -1, wykonywany na koncesji Tomaszów Lubelski w woj. lubelskim (powiat tomaszowski, gmina Susiec), należącej do PGNiG SA oraz Rawicz 12 SL-1, wykonywany na koncesji Rawicz w woj. wielkopolskim (powiat rawicki, gmina rawicz) należacej do San Leon Rawicz Sp. z o.o. Kolejna forma - Orlen Upstream Sp. z o.o. przygotowuje się do rozpoczęcia wiercenia otworu Pęclin - OU1 w miejscowości Kąck w gminie Wiązowna (koncesja Wołomin).

W poszczególnych latach wykonano w Polsce następującą ilość otworów poszukiwawczych za gazem z łupków:

  • 2010 r. - 3 otwory,
  • 2011 r. - 12 otworów,
  • 2012 r. - 24 otwory,
  • 2013 r. - 14 otworów,
  • 2014 r. (do 1 grudnia) - 14 otworów.

Obecnie w Polsce obowiązuje 56 koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów, w tym gazu z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 17 polskich i zagranicznych podmiotów (koncesjonariuszy), należących do 14 grup kapitałowych.

Najwięcej koncesji - 12 - posiada PGNiG SA. Orlen Upstream Sp. z o.o. ma 9 koncesji, a Lotos Petrobaltic SA - 8 koncesji. Te ostatnie obejmują wyłącznie obszar morski.

W najbliższym czasie planowane jest wykonanie 4 otworów poszukiwawczych za gazem łupkowym:

  • Zwierzyniec-2 w gminie Szczebrzeszyn, powiat zamojski, woj. lubelskie, na koncesji Zwierzyniec, inwestor: Chevron Polska Energy Resources Sp. z o.o.,
  • Jackowo LEP-1 (LEP-1ST1H) w gminie Choczewo, powiat wejherowski, woj. pomorskie, koncesja Lębork, inwestor: Lane Energy Poland Sp. z o.o.,
  • Lewino-2h w gminie Linia, powiat wejherowski, woj. pomorskie, koncesja Gdańsk W, inwestor: Baltic Oil&Gas Sp. z o.o.,
  • Pęclin -OU1 w gminie Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie, koncesja Wołomin, inwestor: Orlen Upstream Sp. z o.o. (rozpoczęcie wiercenia przewidziane jest na połowe grudnia 2014 r.).

W części otworów wykonano zabiegi specjalne, mające na celu wstępną ocenę możliwości wydobycia gazu z łupków. Szczelinowanie hydrauliczne przeprowadzono w 25 otworach (w 37% wykonanych), w tym w 12 otworach poziomych. W 4 otworach wykonano mikroszczelinowanie (DFIT - Diagnostic Fracture Injection Test). W 38 otworach nie wykonano dotychczas żadnych zabiegów specjalnych.

Zestawienie prac rozpoznawczych za gazem z łupków – zakończonych i będących w trakcie (stan na dzień 01.12.2014 r.)

Zestawienie podmiotów posiadających koncesje dotyczące gazu z łupków (stan na dzień 01.12.2014 r.)

Zestawienie koncesji dotyczących gazu z łupków (stan na dzień 01.12.2014 r.)

Zestawienie zakończonych otworów rozpoznawczych za gazem z łupków wraz z rodzajem wykonanych zbiegów specjalnych (stan na dzień 01.12.2014 r.)

8.12.2014 r.

źródło: lupki.mos.gov.pl

abar

Wróć do poprzedniej strony