Stan prac poszukiwawczych za gazem łupkowym w Polsce - listopad 2014 r.

Stan prac poszukiwawczych za gazem łupkowym w  Polsce - listopad 2014

Ministerstwo Środowiska podało najnowsze informacje dotyczące stanu prac poszukiwawczych za gazem łupkowym w Polsce - na dzień 1 listopada 2014 r.

Od 2010 r. wykonano w Polsce 67 otworów za gazem łupkowym, z czego 16 to otwory krzywione/poziome. W trakcie wiercenia jest jeden odwiert poszukiwawczy - Majdan Sopocki -1, wykonywany na koncesji Tomaszów Lubelski w woj. lubelskim (powiat tomaszowski, gmina Susiec), należącej do PGNiG SA.

W poszczególnych latach wykonano w Polsce następującą ilość otworów poszukiwawczych za gazem z łupków:

  • 2010 r. - 3 otwory,
  • 2011 r. - 12 otworów,
  • 2012 r. - 24 otwory,
  • 2013 r. - 14 otworów,
  • 2014 r. (do 3 listopada) - 14 otworów.

Obecnie w Polsce obowiązuje 60 koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów, w tym gazu z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 19 polskich i zagranicznych podmiotów (koncesjonariuszy), należących do 16 grup kapitałowych.

W najbliższym czasie planowane jest wykonanie 4 otworów poszukiwawczych za gazem łupkowym:

  • Zwierzyniec-2 w gminie Szczebrzeszyn, powiat zamojski, woj. lubelskie, na koncesji Zwierzyniec, inwestor: Chevron Polska Energy Resources Sp. z o.o.,
  • Jackowo LEP-1 (LEP-1ST1H) w gminie Choczewo, powiat wejherowski, woj. pomorskie, koncesja Lębork, inwestor: Lane Energy Poland Sp. z o.o.,
  • Lewino-2h w gminie Linia, powiat wejherowski, woj. pomorskie, koncesja Gdańsk W, inwestor: Baltic Oil&Gas Sp. z o.o.

W części otworów wykonano zabiegi specjalne, mające na celu wstępną ocenę możliwości wydobycia gazu z łupków. Szczelinowanie hydrauliczne przeprowadzono w 25 otworach (w 37% wykonanych), w tym w 12 otworach poziomych. W 4 otworach wykonano mikroszczelinowanie (DFIT - Diagnostic Fracture Injection Test). W 38 otworach nie wykonano dotychczas żadnych zabiegów specjalnych.

Zestawienie prac rozpoznawczych za gazem z łupków - zakończonych i będących w trakcie

7.11.2014 r.

źródło: www.lupki.mos.gov.pl

abar

Wróć do poprzedniej strony