W I kwartale 2015 r. PGNiG wykonało w Polsce 10 odwiertów - ale żaden za gazem łupkowym

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA  wykonało w pierwszym kwartale 2015 roku 10 otworów w tym sześć poszukiwawczych i cztery eksploatacyjne. Odwierty znajdują się  na koncesjach zlokalizowanych w Wielkopolsce i na Podkarpaciu. Żaden z odwiertów nie służy poszukiwaniu lub rozpoznawaniu złóż gazu łupkowego.

Sześć odwiertów poszukiwawczo-rozpoznawczych to odwierty pozytywne, czyli takie w których stwierdzono występowanie złóż gazu ziemnego lub ropy naftowej. Łączne zasoby wydobywalne, odkryte tymi odwiertami, wynoszą ok. 3,5 mld m3 gazu (22,6 mln boe). Włączenie odwiertów do produkcji  zajmie ok. dwóch lat.

Ponadto Spółka zrealizowała cztery odwierty eksploatacyjne, których celem jest  zwiększenie współczynnika sczerpania zasobów złoża, a  tym samym zwiększenie opłacalności eksploatacji.

Dwa odwierty eksploatacyjne - Sowia Góra-11k i Lubiatów 13k - zwiększają potencjał wydobycia ropy naftowej o około 100 tysięcy ton rocznie (730 tys. boe rocznie). Znajdują się one  na jednym z największych  złóż ropy naftowej w Polsce, czyli na złożu Lubiatów-Międzychód-Grotów (LMG) w województwie wielkopolskim. Złoże LMG odkryto otworem Lubiatów-1 w styczniu 2003 r, a jego eksploatację rozpoczęto w grudniu 2012 roku. 

Kolejne dwa odwierty eksploatacyjne - Paproć-61 i Paproć-62 - zostały wykonane na złożu gazu ziemnego Paproć w województwie wielkopolskim. Ich eksploatacja zwiększy wydobycie gazu ziemnego o około 50 mln m3 rocznie (300 tys. boe rocznie). Zadaniem obu otworów jest udostępnienie tej części złoża, która dotychczas była eksploatowana na mniejszym poziomie. Wydobycie pozwoli utrzymać dotychczasowy poziom produkcji z całego złoża w dłuższym okresie czasu.  Złoże gazu ziemnego Paproć odkryto odwiertem Cicha Góra-1 w 1979 roku, a jego eksploatację rozpoczęto we wrześniu 1985 r.

„Odwierty poszukiwawczo-rozpoznawcze wykonane w pierwszym kwartale 2015 r. pozwolą na powiększenie zasobów o 22,6 mln boe, a odwierty eksploatacyjne dadzą roczną produkcję na poziomie 0,73 mln boe ropy oraz 0,3 mln boe gazu. Firma intensyfikuje wydobycie z własnych złóż oraz przyspiesza proces zagospodarowywania złóż już rozpoznanych. Należy podkreślić, iż wydobycie krajowe stanowi ok. 30% zużycia gazu w Polsce” – powiedział Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes  ds. Poszukiwania i Wydobycia PGNiG SA.

Ponadto wykonano prace na otworach odwierconych w latach poprzednich, które położone są na złożach niekonwencjonalnych tzw. tight gazowych (Kramarzówka-2, Dukla-1). Prowadzenie dalszych prac na tych odwiertach uzależnione jest od decyzji organów administracyjnych.

„Prace  prowadzone przez PGNiG w złożach typu tight gas stanowią  jeden z filarów działalności poszukiwawczo-wydobywczej sektora upstream, mówiący o utrzymaniu wydobycia portfela krajowego poprzez rozpoznawanie nowych struktur geologicznych” – powiedział Zbigniew Skrzypkiewicz.

PGNiG w pierwszym kwartale tego roku odkryło także złoże w Pakistanie, którego zasoby oceniane są na 4,5 mld m3 gazu typu tight gas.

Krajowe i zagraniczne wydobycie ropy naftowej i kondensatu wzrośnie do ok. 1,27 mln ton (w 2014 r. – ok. 1,21 mln ton), a wydobycie gazu wyniesie ok. 4,5 mld m sześc. w 2015 r.

28.04.2015 r.

źródlo: Biuro Prasowe PGNiG SA

Wróć do poprzedniej strony