Gaz łupkowy: stan prac poszukiwawczych w Polsce - lipiec 2014

Od początku poszukiwań (od 2010 r.) wykonano w Polsce 64 odwierty za gazem łupkowym, z czego 15 to otwory poziome. W pierwszej połowie 2014 r. wykonano 11 otworów. Obecnie w Polsce obowiązuje 76 koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów, w tym gazu z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 28 polskich i zagranicznych podmiotów (koncesjonariuszy).

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Środowiska, w czerwcu trwało wiercenie dwóch otworów poszukiwawczych za gazem z łupków (Miłowo-1 i Będomin-1 - oba wykonuje PGNiG SA w woj. pomorskim). Zakończyły się prace wiertnicze na otworze Tępcz-1, również na Pomorzu.

W maju spółka BNK Polska wykonała pierwszy w tym roku w Polsce zabieg szczelinowania hydraulicznego w otworze Gapowo B-1A (Pomorze).  Z kolei spółka 3Legs Resources rozpoczęła w lipcu szczelinowanie otworu poziomego Lublewo LEP-1 ST1H. Dotychczas w Polsce zabiegi szczelinowania hydraulicznego przeprowadzono na 22 otworach, w tym 9 w odcinkach poziomych.

Według Ministerstwa Środowiska prace wiertnicze wkrótce rozpoczną Lane Energy (otwór Jackowo, woj. pomorskie), Chevron (otwór Zwierzyniec, woj. lubelskie) i San Leon (otwór Lewino, woj. pomorskie).

Liczba koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego zmniejszyła się z 78 w czerwcu do 76 (stan na 2 lipiec 2014 r.). Z koncesji zrezygnowały podmioty: Maryani Investments (koncesja Węgrów w woj. mazowieckim) oraz Helland Investments (koncesja Gniew w woj. kujawsko-pomorskim i pomorskim).

8.07.2014 r.

źródło: www.lupki.mos.gov.pl

autor: abar

 

Wróć do poprzedniej strony