Stan prac poszukiwawczych za gazem łupkowym w Polsce - styczeń 2015

Ministerstwo Środowiska podało najnowsze informacje dotyczące koncesji poszukiwawczych za gazem łupkowym w Polsce. Liczba koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż gazu z łupków nieznacznie spadła i według stanu na dzień 1 stycznia 2015 r. wynosiła 53.

Koncesje te zostały udzielone na rzecz 17 polskich i zagranicznych podmiotów (koncesjonariuszy). Najwięcej koncesji - 12 - posiada PGNiG SA. Orlen Upstream Sp. z o.o. ma 9 koncesji, a Lotos Petrobaltic SA - 7 koncesji. Te ostatnie obejmują wyłącznie obszar morski.

Od ubiegłego miesiąca ubyły 3 koncesje: z dwóch zrezygnowała firma Chevron (Kraśnik i Frampol), a z jednej - Lotos Petrobaltic SA (Sambia W - obejmująca obszar morski). Nie przybyła żadna nowa koncesja na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż gazu z łupków.

Od 2010 r. wykonano w Polsce 68 otworów za gazem łupkowym, z czego 16 to otwory krzywione/poziome. W trakcie wiercenia są dwa odwierty:

  • Pęclin - OU1 w woj. mazowieckim (powiat otwocki, gmina Wiązowna) wykonywany przez Orlen Upstream Sp. z o.o. na koncesji Wołomin,
  • Rawicz 12-SL-1 w woj. wielkopolskim (powiat rawicki, gmina Rawicz) wykonywany przez San Leon Rawicz Sp. zo.o. na koncesji Rawicz.

W poszczególnych latach wykonano w Polsce następującą ilość otworów poszukiwawczych za gazem łupkowym:

  • 2010 r. - 3 otwory,
  • 2011 r. - 12 otworów,
  • 2012 r. - 24 otwory,
  • 2013 r. - 14 otworów,
  • 2014 r. - 15 otworów.

W części otworów wykonano zabiegi specjalne, mające na celu wstępną ocenę możliwości wydobycia gazu z łupków. Szczelinowanie hydrauliczne przeprowadzono w 25 otworach (w 37% wykonanych), w tym w 12 otworach poziomych.

W 4 otworach wykonano mikroszczelinowanie (DFIT - Diagnostic Fracture Injection Test). W 39 otworach nie wykonano dotychczas żadnych zabiegów specjalnych.

W najbliższym czasie planowane jest wykonanie 4 otworów: Lubocino-4H, JAckowo LEp-1, Lewino-2H na Pomorzu oraz Zwierzyniec-2 na Lubelszczyźnie.

12.01.2015 r.

źródło: Ministerstwo Środowiska

abar

Wróć do poprzedniej strony