Stan prac poszukiwawczych za gazem z łupków w Polsce - czerwiec 2014

Ministerstwo Środowiska podało najnowsze informacje dotyczące stanu prac poszukiwawczych za gazem łupkowym w Polsce. Według stanu na dzień 1 czerwca 2014 r. w Polsce obowiązuje 78 koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów, w tym gazu z łupków. Od ubiegłego miesiąca ubyły 2 koncesje - Sławno i Starogard, należące do spółki Saponis Investments.

Koncesje na poszukiwania i rozpoznawanie gazu łupkowego zostały udzielone na rzecz 30 polskich i zagranicznych podmiotów (koncesjonariuszy).

Do 2 czerwca 2014 r. koncesjonariusze wykonali 63 otwory rozpoznawcze. W trakcie wiercenia są 2 otwory poszukiwawcze - Tępcz-1 i Miłowo-1 (w obu przypadkach inwestorem jest PGNiG).

W najbliższym czasie planowane jest wykonanie 4 otworów poszukiwawczych za gazem łupkowym:

  • Zwierzyniec-2 w gminie Szczebrzeszyn, powiat zamojski, woj. lubelskie, na koncesji Zwierzyniec, inwestor: Chevron Polska Energy Resources Sp. z o.o.,
  • Jackowo LEP-1 (LEP-1ST1H) w gminie Choczewo, powiat wejherowski, woj. pomorskie, koncesja Lębork, inwestor: Lane Energy Poland Sp. z o.o.,
  • Bdomin-1 w gminie Nowa Karczma, powiat kościerski, woj. pomorskie, koncesja Stara Kiszewa, inwestor: PGNiG SA,
  • Lewino-2h w gminie Linia, powiat wejherowski, woj. pomorskie, koncesja Gdańsk W, inwestor: Baltic Oil&Gas Sp. z o.o.

W części otworów wykonano zabiegi specjalne, mające na celu wstępną ocenę możliwości wydobycia gazu z łupków. Szczelinowanie hydrauliczne przeprowadzono w 22 otworach (35% wykonanych), w tym w 9 otworach poziomych. W ubiegłym miesiącu zabieg szczelinowania hydraulicznego wykonała spółka BNK Poland, w otworze Gapowo B-1A.

W 4 otworach wykonano mikroszczelinowanie (DFIT - Diagnostic Fracture Injection Test). W 37 otworach nie wykonano dotychczas żadnych zabiegów specjalnych.

źródło: www.lupki.mos.gov.pl

4.06.2014 r.

autor: abar

Wróć do poprzedniej strony