Stan prac poszukiwawczych za gazem z łupków w Polsce - maj 2014 r.

Aktualnie trwają prace nad dwoma otworami poszukiwawczymi za gazem z łupków w województwie pomorskim. Inwestorem jest PGNiG SA. Zakończyło się szczelinowanie w otworze Gapowo B-1A, należącym do spółki Indiana Investments Sp. z o.o. (BNK Petroleum).

Na początku maja 2014 r. rozpoczęło się wiercenie otworu pionowego Tępcz-1 w gminie Luzino, w powiecie wejherowskim, w województwie pomorskim. Otwór położony jest w granicach koncesji "Wejherowo", należącej do PGNiG SA. Celem prac jest zbadanie potencjału węglowodorów w pokładach skał łupkowych. Planowana głębokość otworu to 3380 m. Prace można obserwować przez kamerę internetową.

W połowie maja 2014 r. rozpoczęło się wiercenie otworu pionowego Miłowo-1. Odwiert zlokalizowany jest na terenie gminy Przywidz w powiecie gdańskim, w województwie pomorskim. Wiertnia położona jest na koncesji "Kartuzy - Szemud", należącej do PGNiG SA. Planowana głębokość otworu wynosi 3850 metrów, a przewidywany czas wykonania wynosi około 2 miesięcy.

Prace wiertnicze w obydwu otworach wykonuje spółka Exalo z Grupy Kapitałowej PGNiG.

PGNiG SA na swoich koncesjach łupkowych wykonało do tej pory 13 odwiertów - najwięcej ze wszystkich firm poszukiwawczych w Polsce. Drugie miejsce zajmuje Orlen Upstream Sp.z o.o., który wykonał 10 otworów.

Zakończył się zabieg szczelinowania hydraulicznego w odwiercie Gapowo B-1A (Indiana Investments Sp. z o.o.) w Klukowej Hucie, gmina Stężyca, powiat kartuski, koncesja "Bytów". Wykonawcami były firmy United Oilfield Services Sp. z o.o. i Halliburton. Kolejnym krokiem będzie "wywołanie" otworu - odbiór płynu zwrotnego i testy produkcyjne.

Dotychczas w Polsce wykonano 63 otwory poszukiwawcze za gazem łupkowym. Obowiązuje 80 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych.

W 2014 r. wykonano 10 otworów za gazem z łupków. W kolejnych miesiącach planowane jest wiercenie 4 kolejnych otworów poszukiwawczych:

  • Zwierzyniec-2, gmina Szczebrzeszyn , powiat zamojski, woj. lubelskie. Inwestor: Chevron Polska Energy Resources Sp. z o.o., koncesja "Zwierzyniec",
  • Jackowo LEP-1, gmina Choczewo, powiat wejherowski, woj. pomorskie. Inwestor: Lane Energy Poland Sp. z o.o., koncesja "Lębork",
  • Bedomin-1, gmina Nowa Karczma, powiat kościerski, woj. pomorskie. Inwestor: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., koncesja "Stara Kiszewa",
  • Lewino-2H, gmina Linia, powiat wejherowski, woj. pomorskie. Inwestor: Baltic Oil & Gas Sp. z o.o., koncesja "Gdańsk W".

źródło: Ministerstwo Środowiska

24.05.2014 r.

autor: abar

Wróć do poprzedniej strony