Polsko-Amerykański Tydzień Innowacji na zachodnim wybrzeżu USA

W drugiej połowie listopada 2014 r. na zachodnim wybrzeżu USA odbędzie się polsko-amerykański tydzień innowacyjności. Do Los Angeles, San Francisco i Palo Alto wybiera się ok. 200 polskich firm i ośrodków badawczych. Powołana ma być Polsko-Amerykańska Rada Innowacji.

Współorganizatorami tygodnia innowacyjności, który odbędzie się w dniach 16-21 listopada, są m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpracują przy nim także: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Środowiska, Naukowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju przemysłu i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

"Chcemy pokazać Polskę jako kraj innowacyjny, kreatywny, gdzie wiele się dzieje w zakresie rozwoju i wsparcia innowacyjności" - podkreśliła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.

Zwróciła uwagę, że spółki i instytucje badawcze, które będą brały udział w tym przedsięwzięciu będą miały okazję do spotkania z partnerami amerykańskimi. Okazją do tego mają być trzy forma - w Los Angeles, na Uniwersytecie Berkeley i na Uniwersytecie Stanford.

W ramach tygodnia innowacyjności planowane są ponadto spotkania z inwestorami oraz 25 wizyt studyjnych w największych amerykańskich spółkach i szkolenia na temat innowacyjności.

Podczas wydarzeń na amerykańskim zachodnim wybrzeżu prezentować będą się firmy z pięciu sektorów: IT i przemysł kreatywny, biomedyczny, inżynieryjno-materiałowy, finansów oraz energetyczny. Łącznie jest to ok. 200 firm i instytucji badawczych, w tym: Politechnika Łódzka, Instytut Maszyn Matematycznych, Zespół Badawczy Telekomunikacyjnej Elektroniki Pokładowej Statków Kosmicznych i Środków Transportu czy Frisco.pl.

Wiceminister nauki Włodzisław Duch zwrócił uwagę, że zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych to "centrum innowacji", gdzie swoje siedziby ma wiele dużych firm.

W czasie tygodnia innowacyjności powołana ma być także do życia Polsko-Amerykańska Rada Innowacji. W radzie działać ma po 12 instytucji ze strony polskiej i amerykańskiej. Z Polski będzie to m.in. MNiSW, MSZ, MG, Ministerstwo Obrony, PARP, Polska Akademia Nauk czy Krajowa Izba Gospodarcza. Ze Stanów Zjednoczonych z kolei Departamenty Stanu, Handlu i Obrony.

"W ramach rady tworzymy cztery podkomisje, które będą dotyczyć finansowania innowacji. Będziemy też promować kluczowe sektory" - zaznaczył Duch.

Dwa lata temu podobne przedsięwzięcie zostało zorganizowane na wschodnim wybrzeżu USA.

13.11.2014 r.

źródło: www.naukawpolsce.pl

abar

Wróć do poprzedniej strony