Ruszył system Academica - Biblioteka Narodowa otworzyła swoje magazyny

Już pół miliona publikacji naukowych udostępnia Biblioteka Narodowa użytkownikom bibliotek z całego kraju w systemie Academica. Ten nowatorski na skalę światową system wirtualnych wypożyczeń uruchomiony został 18 grudnia 2014 r.

Dawniej użytkownicy biblioteki, którzy chcieli skorzystać z publikacji dostępnych tylko w innej jednostce, mogli liczyć jedynie na tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych. Publikacje w formie drukowanej przesyłano wtedy pocztą z jednej biblioteki do innej, co - jeśli egzemplarz był dostępny - zwykle trwało np. kilka dni. Teraz, dzięki systemowi Academica, system takich międzybibliotecznych wypożyczeń zyskał elektroniczny wymiar. Dzięki temu książki czy czasopisma w cyfrowej formie mogą błyskawicznie trafić z Biblioteki Narodowej do wybranej biblioteki naukowej na terenie kraju.

Na razie w ramach Academiki udostępnianych jest ok. pół miliona publikacji ze wszystkich dziedzin, a każdego dnia baza ta się powiększa. Użytkownicy zyskują dostęp m.in. do objętych prawami autorskimi monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism naukowych.

Z systemu może korzystać bezpłatnie każda biblioteka publiczna w kraju. "Jedynym kosztem bibliotek uczestniczących w projekcie jest zakup komputera, za pomocą którego odbywa się dostęp do zbiorów" - zaznaczył dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. W rozmowie z PAP Makowski dodał, że dzięki Academice każdy będzie mógł przyjść do wybranej biblioteki i przeczytać właściwie każdą publikację. "Jeśli nawet jakiejś książki nie ma w naszym zbiorze, następnego dnia może być zeskanowana. Każdego dnia w BN skanuje się 2 tys. książek, więc zrealizowanie zamówienia nie będzie trudne" - powiedział. Według niego naukowcy często z braku dostępu do literatury rezygnowali z przeprowadzenia badań porównawczych. "Dzisiaj nikt nie będzie mógł się wytłumaczyć, że nie dotarł do jakiejś książki czy czasopisma, bo wszystko w Academice będzie dostępne" - podkreślał dyrektor.

Dostęp do zasobów BN ma pewne ograniczenia, które wynikają z faktu, że udostępniane teksty są objęte prawami autorskimi. Mogą więc być udostępniane wyłącznie w taki sposób, w jaki może działać wypożyczalnia papierowa. Ponadto,  Biblioreka Narodowa ma prawo do dwóch egzemplarzy każdej książki. Z tego też względu Academica umożliwia oglądanie treści pojedynczej książki jedynie na dwóch komputerach jednocześnie.  W czasie jednej sesji będzie można wydrukować maksymalnie 2 strony.

Projekt Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica jest realizowany pod auspicjami Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przez Bibliotekę Narodową oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową i finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

19.12.2014 r.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

abar

Wróć do poprzedniej strony