Saipem: Budowa terminalu LNG w Świnoujściu zaawansowana w 93%

Stan zaawansowania budowy świnoujskiego terminala LNG przekroczył we wrześniu 92.9 proc. – wynika z raportu generalnego realizatora inwestycji, konsorcjum stworzonego przez włoską firmę Saipem. Inwestycja zostanie ukończona na przełomie roku i będzie gotowa do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 roku.

24 września w terminalu zakończono próbę wodną pierwszego zbiornika LNG, w którym magazynowany będzie skroplony gaz ziemny. Wykonawca inwestycji przystąpił do analogicznej próby w drugim zbiorniku LNG.

– Próbę wodną pierwszego zbiornika zakończono sukcesem. Konstrukcja pod obciążeniem 100 tysięcy ton zachowała wszystkie parametry projektowe – mówi Maciej Mazur z Polskiego LNG.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie około jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu – do 7,5 mld m3 rocznie. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. Jego budowa wpłynie na cały regionalny rynek gazu.

24.09.2014 r.

źródło: newseria.pl

abar

Wróć do poprzedniej strony