Zakończyła się rozbudowa podziemnego magazynu gazu w Husowie

Jak donosi Portal Górniczy Nettg.pl, ponad 83,2 mln zł kosztowała rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu (PMG) w Husowie (Podkarpackie). Dzięki inwestycji pojemność magazynu wzrosła o 100 mln m3 gazu i wynosi obecnie 500 mln m3.

Jak powiedział w poniedziałek zastępca dyrektora ds. inwestycji i utrzymania ruchu PGNiG oddział w Sanoku Wiesław Biernacki, rozpoczęło się już napełnianie magazynu dodatkowymi 100 mln m3 gazu. - Proces ten potrwa ok. 25 dni - poinformował na konferencji w Łańcucie, podczas której podsumowano inwestycję. Zaznaczył, że rozbudowa PMG trwała niecałe dwa lata.

Zwiększenie pojemności husowskiego magazynu było możliwe dzięki nowej sprężarce, która została zainstalowana na terenie PMG. W Husowie gaz jest magazynowany w częściowo wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego, stąd też nie można fizycznie zwiększyć magazynu, ale dzięki nowej sprężarce więcej surowca można wtłoczyć pod większym ciśnieniem.

Biernacki zaznaczył, że dzięki sprężarce skróci się również czas potrzebny do napełnienia całego magazynu, możliwy będzie też szybszy odbiór surowca. Na terenie magazynu powstał również budynek stanowiący obudowę instalacji, stacja azotu oraz zbiornik kondensatu.

Kierownik projektu rozbudowy PMG Husów Rafał Głuszek powiedział PAP, że zainstalowana sprężarka to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świecie.

Koszt rozbudowy magazynu w Husowie to ponad 83 mln zł, z czego 38,2 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. PMG w Husowie istnieje od 1987 r.

Jak donosi portal nettg.pl, sanocki oddział PGNiG magazynuje gaz w czterech miejscowościach; oprócz Husowa także w Strachocinie, Swarzowie i Brzeźnicy. Ten ostatni magazyn będzie rozbudowany, a jego pojemność zwiększy się z 65 mln m3 do 100 mln m3 gazuu.

22.09.2014 r.

źródło: nettg.pl

abar

Wróć do poprzedniej strony